איך להתחיל ברגל ימין את שנת הלימודים לילדים בני 3-4 ?

running girl transp
קבלו עדכונים אחת לשבוע על פוסטים חדשים בבלוג:

הפוסט מציג גישה להיערכות לקראת כניסתם של ילדים בני 3-4 (גן טרום-טרום חובה) למערכת החינוך הציבורית מתוך התבוננות מערכתית-אקולוגית על התהליך. הכוונה להתבוננות שמביאה בחשבון את הילדים, את הוריהם ואת צוותי החינוך מתוך הבנת ההקשר-תנאי העבודה בגני הילדים טרום-טרום חובה בישראל והצרכים של משפחות הילדים. הכתוב משקף קריאה למאמץ שכולנו נעשה כמיטב יכולתנו שהיקלטותם של ילדים אלו תהיה מוצלחת ככל האפשר. בפוסט זה רקע קצרצר על מאפייני הילדים בני 3-4, לרבות דרכי חשיבה שלהם. בהמשך מוצעות דרכים לשיתופי פעולה בין אנשי הצוות בינם לבין עצמם ובין אנשי הצוות להורי הילדים כדי לתרום להסתגלות טובה של הילדים למסגרות החינוך.

למי הכוונה ב"כולנו"? מי השותפים למלאכת החינוך?

הורי הילדים

צוותי הגנים: מנהלת הגן, הסייעות, הגננות המשלימות, בנות שירות לאומי

צוותי הצהרונים

הפיקוח על הגנים

הפיקוח על הצהרונים

 • מציעה שבשלב זה נשים ויכוחים עקרוניים לזמן מה מאחורינו ונתאמץ כל אחת ואחד בתפקיד שלו לעשות את המקסימום כדי שהמשימה תצליח. המשימה המרכזית שמשותפת לכולנו היא מתן תחושה של ביטחון ושייכות לכל ילדה וילד שמבקרים בגן ויצירת תנאים טובים ללמידה.

על תנאים טובים ללמידה בקרב ילדים בני 3-4 אכתוב בהמשך.

בשלב זה המשימה המרכזית בגנים היא יצירת תנאים של ביטחון ושייכות והסתגלות של הילדים.

נזכור שילדים בני 3-4 מצויים בסוג של מעבר מהיותם פעוטות להיותם ילדים בגיל הגן. נזכור גם שהבדלים בין אישיים גדולים מאוד מאפיינים את הילדים. הבדלים אלו מתמקדים הן ברקע המשפחתי והתרבותי(מהי איכות הקשר של הילדים עם מבוגרים; האם הילדים היו במסגרות חינוך קודמות ומה הייתה איכותן?; הקשר תרבותי של משפחות הילדים; הימצאותם של אחים ואחיות ועוד) והן במאפיינים אישיים כגון טמפרמנט (שכולל בין היתר קצת הסתגלות לשינויים והתקרבות לעומת רתיעה מאנשים ודברים חדשים; חברותיות;  עוצמת התגובה ועוד) יעילות השימוש בשפה לצרכי תקשורת(עד כמה מביע הילד את רגשותיו ורצונותיו? עד כמה ניתן להבין אותו? עד כמה הוא נוטה ליצור קשר עם מבוגרים ?), מהם ההרגלים שאליהם הורגל וכו.

קשרים טובים עם הצוות החינוכי שנוסכים בילד ביטחון ושכוללים יכולת להציב ולהישמע לכללים (הצבת גבולות) באופן עקבי הם תנאי הכרחי לשגשוגם הרגשי של הילדים. קשרים טובים שהם שוויוניים מטבעם, עם ילדים אחרים מהווים  נדבך נוסף מהרגכשת הרווחה הרגשית של הילדים הצעירים.

איך נתרום ליצירת קשר טוב עם הילדים?

נלמד מהורי הילדים על כל אחד מהילדים, על הכינוי שרגיל לו, שמות בני המשפחה שלו, תחביביו, תחומי העניין שלו, הדרך להרגיע אותם, על שפות מדוברות בבית: ניתן לראות דוגמה של כרטיס אישי אפשרי במאמר: "להתחיל ברגיל ימין".

נחלק את ילדי הגן לקבוצות קטנות קבועות (לא יותר מחמישה ילדים בקבוצה) שבהן כל אחד יספר משהו על מה הוא אוהב ונקרא סיפורים קריאה חוזרת.

ננסה להכין פעילויות ונציע ספרים על בסיס מה שלמדנו כתחומי עניין שלהם מהורי הילדים.

נערוך היכרות לילדים עם כל חלקי הגן (כולל החצר, השירותים).

נזמין את הילדים לגן שמוקדיו יחסית חשופים ונבנה את המרכזים יחד עם הילדים כך שהם יהיו שותפים בבנייתם. גם בנוכחות ההורים (בימים הראשונים ללימודים).

נעודד את הילדים לפנות אלינו בבקשות וניענה לבקשות אלו (כגון הצעת שתיה, הליכה לשירותים ועוד) וזאת על מנת לבסס את האמון של הילדים בנו. נציע זמן רב למשחק חופשי בחצר ובתוך הגן לצד עבודה בקבוצות קטנות רציפות כדי להעמיק היכרות בין הילדים בינם לבין עצמם.

בזמן המשחק החופשי, נצפה בילדים, נתעד את הצפייה בהם ונתערב במצבים שבהם ילדים זקוקים לעזרתנו על מנת להשתלב באינטראקציות החברתיות.

נתחיל במלאכה הקשה אך החשובה של הקניית הרגלים (מעט הרגלים אבל כאלו שהם חשובים ונשקוד זמן רב על הטמעתם (ראו טל, 2003).

נעודד ציור חופשי,

נעודד את הילדים לספר סיפורים על קורותיהם ועל יצירותיהם ונתעד את סיפוריהם. חומרים אלו עשויים לשמש בסיס לתלקיט אישי שישמש למעקב אחרי ההתפתחות והלמידה של כל ילד וילד.

נשתדל לצלם את הילדים בשעת פעילות משמעותית ונציג את תצלומיהם על קירות הגן. נצפה שתהליך הקניית ההרגלים עם בני ה-3-4 יהיה ממושך יותר מאשר עם  הילדים הבוגרים יותר ונצפה לזמן הסתגלות ממושך יותר.

הכרחי לתאם פעולות בתוך צוות הגן ובין צוות הגן לצוות הצהרון

כל האמור לעיל אמור להנחות הן את הצוות החינוכי בגן והן את צוות הצהרון.

חשוב מאוד להבין שהחלפת צוותים חינוכיים באמצע היום איננה מקלה על הילדים.

לכן הכרחי שיהיה תיאום רב בין אנשי הצוות באשר לחלוקת העבודה שלהם בנוגע ליצירת קשר בין הילדים והקניית הרגלים וכללי התנהגות.

חשוב שמידע יזרום באופן שוטף(הן בשיחות פנים אל פנים או באמצעות תקשורת אלקטרונית או מחברת קשר).

בכל מקרה רצוי ביותר שגם צוות הגן וגם צוות הצהרון ייצור קשר עם כל אחד ואחת מהילדים.

כמו כן חשוב לגבש כללי התנהגות והרגלים משותפים  לבוקר ולאחר הצהריים (לדוגמה כללים שנוגעים לאיסוף צעצועים וארגונם בסוף המחשק; רחיצת ידיים; התנהלות סביב האוכל ועוד).

במידה ומתעוררים קשיים כלשהם הכרחי לשתף ולתאם דרכי פעולה מוסכמות תוך שיתוף הורי הילדים.

כיצד יכולים לתרום הורי הילדים

חשוב מאוד להבין שמדובר בהסתגלות הדרגתית.

חשוב שהורי הילדים יכירו לילדים את הגן ואת סביבתו לפני כניסתו לגן.

חשוב לגבש הרגלים קבועים שסביב ההשכבה בערב וסביב ההתארגנות בבוקר תוך תיאום עם הילדים. הכנת בגדים ותיק הגן חשוב שייעשו תוך שיתוף הילד. אם ההורים מכינים את ארוחת העשר חשוב לתאם את הרכבה עם הילדה או הילד .

חשוב שהמזון יהיה בריא ומזין ויתחשב בהעדפות של הילדים.

בתיאום עם צוות הגן אפשר להציע חפץ מעבר כלשהו(שאיננו צעצוע יקר)? חשוב לגבש גם בבית וגם בגן הרגלים שקשורים לשימוש בחפץ מעבר שמקנה לילד תחושת ביטחון. רצוי מאוד להרגיל ילדים להסתפק במוצץ ובחפץ מעבר בזמני מעבר ובמנוחה ולא בזמן הפעילות.

חשוב שהילד יהיה זה שיניח את המוצץ או את החפץ במקום קבוע(מגירה או תא שלו בגן.

תיאום עמדות אמיתי עם צוות הגן חשוב ביותר. מהרגע שמתגבשות הבנות חשוב שההורים יכבדו אותן.

חשוב מאוד שהורים יבינו שתחילת השנה צריכה להיות מוקדשת להסתגלות.

חשוב מאוד להבין שילדים  מיטיבים ללמוד דרך משחק והתנסות. זאת ועוד, טיפוח שפה שהוא כה חשוב לילדים בגיל הרך נעשה בצורה טובה ביותר סביב קריאה חוזרת של ספרי ילדים. אם בגן שלכם מיושמת תכנית ספריית פיג'מה או אלפנאוס חשוב מאוד לקרוא עם הילד את ספרי הספרייה כשהללו מגיעים הביתה ולהתעניין בפעילות הנעשית סביב ספרי הספרייה בגנים.

בפוסטים נוספים בבלוג זה ישנה התייחסות לסוגיות מרכזיות שהן חלק מהחינוך בגני טרום-טרום חובה: כגון חינוך לבחירה, והקניית הרגלים. בפוסטים אחרים ישנה התייחסות לסוגיות רלוונטיות לחינוך בכלל ולחינוך לגיל הרך בפרט:  והצבת גבולות, למידה בגיל הרך, טיפוח שפה, טיפוח כישורים חברתיים, התמודדות עם בעיות התנהגות.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. יעל איזנברג

  שלום קלודי, אני מאד אוהבת לקרוא את הפוסטים שלך, ממש בבחינת 'מאמרים' המסייעים להסביר גם לאחרים את החינוך לגיל הרך על המורכבות הרבה ועל פניו הרבים. במאמר זה כתבת על דרכי עבודה במעברים, האם יש לך מאמר כלשהו על שיבוץ ילדים בגני הילדים? כוונתי לחלוקה: ישנם ישובים בהם החלוקה והשיבוץ: גילאי 3 בלבד ועוברים לגן של 4-5 (טרום חובה +חובה) ישנם ישובים בהם החלוקה היא הפוכה : גילאי 3-4 (ט.ט.חובה+ט.חובה) ועוברים לגן חובה או לחט"צ. במקרים בהם בישוב יש חט"צ , לעיתים אף יקרה ש'ישאירו' ילד בגן של 3-4 כי אינו 'מתאים'/'בשל' לחט"צ ולא כי אינו 'מתאים'/'בשל' לגן חובה. וזה גורם לכך שבגן יהיו 3 שנתונים. אודה לך להתייחסות .

  1. clodietal

   שלום יעל, לא מכירה מחקרים שנעשו בנושא. אני מניחה ששווה לערוך מחקר רציני בנושא. על גנים רב גיליים לעומת גנים הומוגניים מבחינת הגיל.
   ,קלודי

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.