דרקורונה בעברית ובערבית-ספר תמונות דיגיטלי לילדי הגן

You are currently viewing דרקורונה בעברית ובערבית-ספר תמונות דיגיטלי לילדי הגן

בפוסט זה אני מבקשת להפנות ליצירה דרקורונה מאת טלי ורסנו אייסמן-ספר תמונות דיגיטלי מוקרא על ידי המחברת. הסיפור מתמקד בפחדים של ילדים צעירים מ"יצור" הקורונה, יצור קטנטן, בלתי נראה שמשבש את החיים של כולנו. בספר מועלה על נס תפקיד הדימיון הן בהעצמת הפחדים ולא פחות מכך בהתמודדות איתם. מה שחביב מאוד בעיניי הוא שהאחות הגדולה של הילד היא זו שמתווכת לו את המציאות שהיכרות איתה נוטה להפחית את הפחד.

ראוי לציין שהספר בהפקה משותפת של פיקוד העורף ושל משרד החינוך תורגם גם לערבית.

אציין שהמשורר אשר וינשטיין שלח לי את הלינק ליו טיוב שמציג את הספר.

הצעות תיווך

הצעתי למי שקורא עם ילדי גן את הספר היא להיות קשובים לילדים ולהתייחס לשאלותיהם. אני משוכנעת שילדים שהם מטבעם סקרנים ינדבו מידע על השערותיהם ורגשותיהם לגבי הקורונה. התיווך של המידע צריך לדעתי להיות מותאם להתייחסיותיהם של הילדים. אשמח לשמוע התייחסויות מענינות של ילדים ובכפוף להסכמתכם אפרסם אותן בבלוג שלי. מעונינת לאסוף התייחסיות מסוג:

ילדי גן על הקורונה

תוצאת תמונה עבור אמירות של ילדים על הקורונה
שילה בן 6.5: אמא, הקורונה לא יכולה להגיע אליך.אמא: למה לא?שילה: כי את אמא שלי.

על וירוסים וחידקים

בנוסף להתמודדויות הרגשיות עם משבר הקורונה והשלכותיו של הנגיף הקטן הזה על העולם כולו, יהיה זה מועיל לנצל את ההזדמנות כדי להכיר לילדים הגדרות מדעיות של וירוסים וחידקים וההבדלים ביניהם. וזאת משום שביומיום אני רואה לא מעט בלבול בהתייחסות מוטעית לקורונה כאל חיידק ולא כאל נגיף(וירוס).

לשם כך אני מפנה לשני ספרים נהדרים בעיניי-ספרים מידעים: האחד בשם וירוסים מאת ד"ר מירב נתיב ממכללת לוינסקי לחינוך, והאחר חידקים מאת ד"ר יעל קשתן, גם כן ממכללת לוינסקי לחינוך.

שני ספרים אלו נכללים בסדרה "מבט לגן" בהוצאת אוניבררסיטת תל אביב והמרכז לחינוך מדעי וטכנולוגי. ראש הפרויקט היא ד"ר רות סטרול נוביק.הספרים מציגים מידע מדעי מעודכן מונגש לילדים בגיל הגן. הספרים מכילים צילומים מדעיים מרהיבים.

ככלול הכל ככתוב בספר חידקים:" חידקים אינם בעלי חיים; החידקים אינם צמחים; הם אינם פטריות והם גם לא וירוסים-הם [פשוט ] חידקים".

 

אלו הם חיידקים

תצלום מדעי מהספר ערוך
צילום מדעי מהספר ערוך
אלו הם וירוסים בתצלום של מיקרוסקופ אלקטרוני [מתוך הספר חיידקים-עמ' 19]

וירוסים הם חלקיקים קטנטנים[הרבה יותר קטנים מהחידקים]. את הוירוסים ניתן לראות רק בעזרת מיקרוסקופ אלקטרונים. מיקרוסקופ אלקטרונים מגדיל את התמונה בהרבה מאוד מאוד, כך שאפשר לזהות את צורתם של הוירוסים[וירוסים, עמ' 13-14). חשוב לדעת שהוירוסים אינם בנוים מתאים.[עמ' 17].וירוסים יכולים להימצא במקומות רבים-באויר, במים, באדמה-אך במקומות אלה הם לא פעילים… רק אחרי שהם נכנסים לתוך תאים, הם "מתעוררים" לחיים ומתחילים להתרבות. הוירוסים הם טפילים.[עמ' 17].

 

שני הספרים "וירוסים" ו"חידקים" מענינים ועוזרים לילדים להבחין ביניהם. כיוון שכמו שאנו רואים בפרסומים וכתוב בספר "וירוסים", "לפעמים אנחנו טועים וחושבים שוירוס הוא חידק. אולי מפני ששניהם קטנים וגורמים למחלות.

מציעה בחום להכיר לילדים את המידע על וירוסים וחידקים באמצעות שני ספרים אלו.

לפוסט הזה יש 3 תגובות

  1. clodietal

   תודה רבה אשמח ואנסה להכיר את הפעילות שלכם. קלודי

   1. מנהל פרפרים

    הבלוג שלך מקושר ומקבל במה באתר קהילת פרפרים. ברוכה הבאה ?

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.