העברת הפיקוח על מעונות היום למשרד הרווחה- צעד אחורה במצב החינוך של הילדים בגיל הרך

בניגוד לכותרות גדולות שבישרו על מעבר היסטורי (כמעט מעבר…) של האחריות על חינוכם של בני הלידה עד שלוש שנים למשרד החינוך בעבר- צעד שלא מומש בסופו של דבר, ההחלטה להעביר את האחריות על חינוכם של הצעירים בילדים למשרד הרווחה התקבלה בשקט -בשקט. 

Beth's Home Childcare-Preschool

כתבה בעמודים הפנימיים של דה מרקר בישרה על העברת האחריות על חינוכם של בני הלידה  עד שלוש למשרד הרווחה. מדובר לדעתי (לא רק לדעתי כמובן) בצעד אחורה. האחריות על המעונות הייתה שייכת בעבר למשרד הסעד ואחר כך למשרד העבודה והרווחה. לפני שהאחריות עברה למשרד התמ"ת  ולמשרד הכלכלה. והחינוך לבני לידה עד שלוש נראה בהתאם! להלן תגובתו המתנגדת למעבר של פרופסור טרכטנברג שעמד בראש  הוועדה שהוקמה בעקבות המחאה החברתית-וועדה ששמה בראש מעייניה את החינוך לגיל הרך.

מדוע צעד אחורה? כיוון שהבעיה הגדולה של החינוך לגיל הרך  בארץ-מעל ומעבר למחסור במעונות המפקוחים-היא איכות החינוך והטיפול והכמות הגדולה של ילדים פר מבוגר. מאפיינים אלו של החינוך לגיל הרך בארץ כרוכים בתנאיי עבודה קשים למטפלות. אין סיכוי שבתנאים אלו הילדים יקבלו יחס מותאם לצרכיהם: יחס אינדוידואלי, תשומת לב לאיתותיהם הרגשיים והמילוליים וטיפוח שפתי וקוגניטיבי(על האחרונים אין כמעט על מה לדבר!!).

הבעיה עם המעבר למשרד הרווחה היא שבמקום שבעיית המעונות תישאר על השולחן עד שיימצא לה פתרון סביר, נמצא לה פתרון לכאורה ולכן נמוכים הסיכויים שתזכה לטיפול מעמיק בעתיד הנראה לעין.

ממה שקראתי ב"דה מרקר" ייתכן שהשר כץ שידוע כמי שיודע לבצע דברים, ידאג לבינוי המעונות(אכן היה מפתיע לגלות שמשרד הכלכלה לא ניצל את התקציבים שעמדו לרשותו לבינוי מעונות יום חדשים). בכך ניתנת עדיפות כמו תמיד במקומותינו לדחוף והחשוב נדחק הצדה.

חשוב שהורים, אזרחים שאכפת להם ואנשי חינוך לגיל הרך ימשיכו במאמציהם לשכנע את הממשלה להעביר את האחריות על המעונות למשרד החינוך. חשוב שלא נרפה עד שמעבר זה מלווה בתקציבים האדירים הנדרשים לכך יתבצע. מעניינת בעניין זה הצהרתו של בנק ישראל שממליץ על העלאת מסים לטובת שיפור החינוך בארץ. זהו מקור מימון אפשרי למי שבאמת משוכנע שחינוכם של הילדים בני לידה עד שלוש ייטיב גם עם הילדים ועם משפחותיהם, וגם עם כלכלת המדינה.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. שלום לך ד"ר קלודי טל , שמחתי מאוד שהכרתי אותך ,אומנם כרגע רק דרך דפי האינטרנט ודרך הלימוד שלי במכללת ספיר לתואר ראשון , למטלה שלי במיומינות אקדמאיות, המטלה שלי הייתה בעניין אי שיוויון חברתי לגיל הרך בין הגילאים 0 ועד גיל 3 . המטלה עסקה במחקר של סמדר מושל ועוד כמה מחקרים קטנים. עסקתי במטלה הזו , כי עבדתי במעון יום יעפ ביעבץ אשר שייך למועצה אזורית לב השרון ואני מטפלת מוסמכת סיווג 2 ,והשנה עבדתי גם בגן פרטי, והיה חשוב לי להראות במטלה את הפערים וכמה חשובה המסגרת של מעונות יום לגילאים הללו.
  ברם, רציתי גם לספר לך שאני יוצרת וכותבת שירים וסיפורים לילדים ,יש לנו דף בית במכללת קיי
  http://www.kaye7.org.il/ariela.htm

  תודה רבה לך
  אריאלה מרים בוארון

  1. clodietal

   שלום איראלה,
   אני מודה לך על ההתייחסות ובאמת חשוב מאוד בעיניי שכמה שיותר מאיתנו נשקיע מאמצים לתרום לטיפול בעיית המעונות בישראל.
   זוכרת את הספר האלקטרוני ששלחת לבלוג שלי אחרי יום השואה ומודה לך על השיתוךף לגבי הדף שלך במאגר המידע של מכללת קיי-מאגר שאותו אני מכירה ומשתמשת בו לעתים. קלודי

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.