הצעה למתווה עבודה בגני ילדים תחת מגבלות הקורונה

בפוסט זה בכוונתי להציג בשם צוות מכללת לוינסקי לחינוך בתואר הראשון ובתואר השני מתווה של עבודה בגני הילדים אם וכאשר הללו יחזרו לעבודה. החזרה לעבודה בגן תהיה קרוב לוודאי כפופה למגבלות של שמירה על בריאותם של הילדים ושל אנשי הצוות. סביר שיערכו בדיקות חום לילדים, להורים שמביאים אותם לגן, ולצוות החינוכי על בסיס יומיומי.הצעת המתווה מביאה בחשבון מצד אחד עקרונות של הבטחת ביטחון לצד מאפיינים של למידה משמעותית בקרב ילדים בגיל הגן. חזרה זו לעבודה בגני הילדים מביאה בחשבון גם את הצורך של הורי הילדים לחזור לעבודה ולהתפרנס. הבטחת הרווחה הרגשית של האנשים, ופרנסתם חייבת לאזן את הצעדים של ההתגוננות מפני פגיעת הוירוס.עיקרי המתווה:

א. ריחוק חברתי בין קבוצות במקום ריחוק חברתי בין פרטים;

ב. למידת חקר בחצר הגן-ניצול החצר כמרחב פעילות ולמידה;

ג עבודה בקבוצות קטנות וקבועות-מעל ומעבר למקובל היום;

ד.ושילוב מאסיבי של סטודנטיות להוראה בגיל הרך כאחראיות קבוצה;

ה. הגננת כמנהלת-על של הארגון, של החלוקה לקבוצות וכמתאמת בנוסף לאחריותה הישירה לאחת הקבוצות.

יעל פורטוגז, פסיפס, בית ספר גני יער, לוד | Yael Portugheis | Flickr
יעל פורטוגז פסיפס

ועתה הצגה יותר מורחבת של רכיבי המתווה:

1. חלוקה לקבוצות קטנות (עד שישה ילדים) קבועות שתפעלנה בריחוק חברתי אחת מהשניה(אנחנו מנהיגות את המונח ריחוק חברתי בין קבוצות במקום ריחוק חברתי בין פרטים; הכוונה היא שגם פעילות החקר וגם הפעילות המשחקית וגם הרכיבים האמנותיים והמוזיקליים וגם ההליכה לשירותים והאכילה יתרחשו בקבוצות קטנות וקבועות; קבוצות אלו עשויות לשלב בין היתר גם קריאה חוזרת של ספרי ילדים על פי בחירת הילדים בכל קבוצה. אכילת הארוחות תיעשה כאמור גם במסגרת אותן קבוצות; כל זאת כדי לשמור על ריחוק חברתי בין הקבוצות השונות בגנים; אני משערת שבדרך זו עשויות לפעול במקביל כשלוש קבוצות של 5-6 ילדים דבר אשר יאפשר לקיים לימודים יום כן יום לא בגנים. הבטחת ביטחון הילדים והצוות מחייבת חלוקת שטח הגן לשלושה מרחבים שיסומנו מראש. חשוב להרגיל את הילדים לפעול בגבולות השטח המסומן. בראש כל קבוצה יעמוד מבוגר קבוע. בימי מנהלת הגן, המנהלת תהיה אחראית על קבוצה בימי המשלימה היא תהיה אחראית על קבוצה אחרת. בנוסף יש לשלב סטודנטיות להוראה, מובילות צהרונים וסייעות כמנחות קבוצות קבועות. נדרשת חשיבה על שינוי השיבוץ של המשלימות.

2. ריבוי של פעולה בחצרות הגנים כתחליף לניהול רוב הפעילות בתוך מבנה הגן; לשם כך יש לדאוג להצללה ולמתקנים להתזת מים להתמודדות עם ימים חמים שצפויים בקיץ הישראלי; הצעה זו עולה בקנה אחד עם מדיניות משרד החינוך, בחינוך הקדם יסודי ובחינוך היסודי להרחיב את מרחב החקר והלמידה מעל ומעבר לחדרי הגנים והכיתה, לחצרות מוסדות החינוך ולמרחב הקרוב שמחוץ לגן ובית הספר. במובן זה, ייתכן שפעילות מוגברת בחצרות הגניםובתי הספר במהלך משבר הקורונה תקדם שינוי בדרכי הלמידה בגני הילדים ובבתי הספר בכל ימות השנה. פעילות חקר ולמידה בחצר עשויה להפוך לרכיב קבוע בעבודת הגנים ובתי הספר. בהקשר זה, מבקשת לציין ששתי סטודנטיות בתוכנית תואר שני בחינוך לגיל הרך במכללת לוינסקי לחינוך- טליה סטוק וכרמית פרייז בהנחיית ד"ר מיכאלה כדורי-שלזק- חוקרות בשנת הלימודים תש"פ היבטים שונים של למידה במרחב הפתוח של חצרות וסביבת הגן במתכונת דומה למה שקרוי היום "גני יער".

3. חשוב להרבות בפעילות חקר בחצרות הגנים ולא בפעילות שמוכתבת מראש לילדים על ידי גננות. חשוב לעניין את הילדים בחקר היבטים שונים בסביבה שמענינים אותם; קבוצות שונות עשויות לחקור היבטים שונים בסביבת הגן. מציעה על אימוץ של דרכי עבודה של למידה בצמיחה גם על פי מודל רג'ו אמיליה. כדי לבצע זאת, חשוב להתמקד בשאלה אחת שהילדים מעלים ולחקור אותה לעומק במשך ימים , שבועות או חודשים, פעילות מעין זו מלווה בתיעוד אינטנסיבי של הילדים. בתקופת הקורונה הכרחי ארגון מראש של סביבת הלמידה מחוץ לגן כך שלכל קבוצה יהיה את כל הציוד הדרוש לתיעוד הפעילות של הילדים. עיסוק מעין זה בתקופת משבר הקורונה רצוי שישאר בגני הילדים גם אחרי שהמשבר יסתיים.

4. שילוב של סטדונטיות להוראה שעושות עבודה מעשית כאחראיות קבוצות למידה; סטודנטיות שנה ב' בתוכניות להכשרת גננות מחויבות ביום התנסות אחד ואילו סטודנטיות שנה ג' מחויבות ביומיים של עבודה מעשית; ניתן להציע להרחיב את ימי הפעילות של הסטדונטיות תמורת תשלום שתקבלנה; היתרון הוא שמדובר במערך קיים של סטודנטיות להוראה שמכירות את הילדים. שילובן יתרום לכל הנוגעים בדבר: לילדים, לגננות, להורים(בכך שתאפשרנה את חזרתם לעבודה) ולסטודנטיות עצמן.

5. במקרים שבהם אין סטודנטיות בעבודה מעשית ניתן לשלב בעבודה קבוצתית את מובילות הצהרונים ובכך להבטיח גם את פרנסתן וגם את תגבור העבודה בקבוצות.

מעבר לאלמנטים אלו שמבנים את הלמידה, חשוב שבכל גן יגובש סדר יום ברור ופרוטוקול קליטה של הילדים בבוקר ועזיבה בסוף יום הלימודים; נדרש לתת את הדעת לפרוטוקול התנהלות סביב ההליכה לשירותים כולל הקניית הרגלים לילדים , ניקוי השירותים וכו'. תוכנית הפעולה תתוכנן על ידי צוותי הגנים ובראשם מנהלות הגן לפני התחלת ההפעלה של הגנים.

החזרה לעבודה בגן תהיה קרוב לוודאי כפופה למגבלות של שמירה על בריאותם של הילדים ואנשי הצוות. הצעת המתווה מביאה בחשבון מצד אחד עקרונות של הבטחת ביטחון בריאותי לצד מאפיינים של למידה משמעותית בקרב ילדים בגיל הגן.

לפוסט הזה יש 5 תגובות

 1. אתי איטח

  מה קורה כשצריך לשירותים?
  מה קורה עם חיטוי הידיים?
  מה קורה עם מדידות חום? האם מותר?
  מה קורה בזמן הארוחה? מה קורה אם החבר/ה הכי טוב /ה שלי בקבוצה השנייה לילדים קשה שלא להתנייד עפי אנסטינקט ולחבור לקבוצה אחרת בזמן פעילות משחקית.

  1. clodietal

   אתי, לכן כתבתי שיש לבנות פרוטוקול של הליכה לשירותים ומסכימה שיש להוסיף בדיקות חום . ילדים לדעתי יכולים אם נהיה עקביים לכבד גבולות של מקום כמו שמכבדים עתה כללים שונים של ריחוק חברתי.

 2. arikbenedek

  לפני הכל שיתפתי את הפוסט שלך בפייסבוק. אני איש חינוך, והצעה כמו שלך משיקה לדברים החשובים ביותר לנו, אנשי החינוך, כיום. הוספתי בצער רב – שהמתווה שלך לא יעבר את וועדות משרד החינוך ואינני רואה ראשי רשויות אצים-רצים להשקיע מליוני שקלים.

 3. clodietal

  תודה אריק על ההתייחות . כל אחד עושה מה שהוא יכול ויודע. אני מנסה.

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.