להגדיר מחדש את הקשר הורים-מורים במאה ה-21

המסקנה המתבקשת שהתגבשה אצלי בעקבות התנסויות שונות בשנה באחרונה שנגעו לעבודה עם הורים במסגרות חינוך לגיל הרך, ובכלל (שבאו לידי ביטוי גם בפוסטים שונים שכתבתי בבלוג זה) היא שאין מנוס מכך שהורים ומורים (וגננות ומחנכות בחינוך לידה עד שלוש בכלל זה) יגדירו ביניהם "חוזה" מחודש שנוגע לתקשורת ביניהם.

במכללת לוינסקי, בתכנית לגיל הרך, מתקיים בשנת תשע"ח קורס חובה מבוסס סימולציות שמתמקד בתקשורת גננות ומורות עם הורים. קורס זה זכה גם לתמיכה של משרד החינוך. ביולי 2018 נקיים במכללת לוינסקי לחינוך בשיתוף עם מרכז מהו"ת, יום עיון למאמנות , לסטודנטיות שלנו ולקהל הרחב בהשתתפות הורים בדיוק בנושא זה "להגדיר מחדש את קשר מורים הורים במאה ה-21".

הקשבה לקולותיהם של מורים וגננות וזה ושל הורים לילדים צעירים מזה מוביל להגדרת מספר נושאים שמחייבים ליבון והתייחסות של בעלי העניין השונים. בבעלי העניין  נכללים גם הילדים עצמם ולכן חשוב לעשות מאמץ שקולותיהם של הילדים יישמעו גם כן כבסיס לחשיבה מחודשת על הקשר  מורים-הורים.

הנושאים שזיהינו כמחייבים חשיבה מחדש ויהוו מוקדים ביום העיון אשר יתקיים בחודש יולי במכללת לוינסקי הם:

  • הגדרה מחדש של הקשר הורים -מורים בעידן התקשורת הדיגיטאלית;
  • יצירת ברית הורים-מורים סביב התמודדות עם בעיות התנהגות של ילדים בכיתות;
  • הגדרת ציפיות הדדיות לגבי מסיבות חגים, וימי הולדת בהשתתפות ההורים במסגרות החינוך;
  • עבודה מורים, גננות -הורים במציאות של  משפחות "חדשות" (הורות יחידנית; הורות חד מינית וכו');
  • יצירת הסכמות עם הורים במסגרות חינוך מעורבות מבחינת הרקע הדתי של משפחות הילדים.

עם זאת, הכרחי לבנות מחדש בסיס איתן של אמון והערכה מחודשים בין מורים וגננות לבין הורי הילדים. מה שנדרש הוא

ממצב של אמון מוחלט של ההורים במורים מייד אחרי קום המדינה,  נראה כי אנחנו נמצאים כעת במצב של ערעור האמון של הורים במחנכים. הורים רבים מאשימים את המורים בכל החוליים של הממסד החינוכי. הורים רבים אינם מגלים די אמפתיה עם קשיי ההתמודדות של המורים והגננות ביומיום של העבודה החינוכית בכיתות צפופות ומאתגרות. מנגד גם המורים מגלים חשדנות כלפי נסיונות ההורים להתערב בנעשה בבתי הספר ובגנים. התערבותם לטובת ילדיהם איננה תמיד מובנת מאליה. התערבות זו לובשת לעתים צורה תקיפה עד תוקפנית ובלתי מתחשבת בצוות החינוכי באינטרסים של כל ילדי הגן או הכיתה. בנוסף, יש מחנכים אשר מגלים אמפתיה עם הורים שעובדים שעות רבות ונאלצים לשהות מעט שעות יחסית במחיצת ילדיהם. לעומתם, ישנם מורים וגננות שמתייחסים בצורה שיפוטית כלפי הורי הילדים וממעטים בייחוס השפעה חיובית אפשרית של ההורים על ילדיהם.

לאור קשיים אלו, הכרחי לבנות מחדש בסיס איתן של אמון והערכה מחודשים בין מורים וגננות לבין הורי הילדים. בסיס אמון שיוכל להתמודד עם אפשרויות ה"ריגול" האלקטרוניות הכמעט בלתי מוגבלות.  בשונה מן העבר נדרש לבנות ברית בין שווים ולא ברית בין צד מכתיב התנהלות לבין צד שנשמע ללא עוררין להנחיותיו של הצד האחר. המסגרת החינוכית היא ככלות הכול מערכת אירגונית שבה בעלי תפקידים מקיימים יחסי כוח בינם לבין עצמם, ובינם לבין ההורים. יתרה מזו, כנמצא על ידי אדי-רקח ואינהורן , יחסי הכוח בין הממסד לבין המורים וההורים-ליתר דיוק ההעצמה המוענקת לכל קבוצה- משפיעים על האופן שבו תופסים המורים את מעורבותם של ההורים. מצב שבו הורים ומורים מועצמים במידה שווה ובו יש איזון בין הכוח של המורים וההורים נמצא קשור לעמדות חיוביות של המורים כלפי מעורבותם של ההורים בנעשה בבית הספר.

מלבד חלוקה שוויונית של כוח בין הורים לבין מורים וגננות, נדרשים ידע ומודעות לסוגיות של המאה ה-21. מודעות לכוחם של הכלים הדיגיטאליים והסכמה מרצון לרסן את השימוש בהם; מודעות, ידע ונכונות להשקיע בבניית הסכמות סביב התמודדות עם בעיות התנהגות של הילדים מתוך הימנעות מהאשמה של הצד האחר; הגעה להסכמות לגבי חגיגות ומסיבות מתוך התנערות מרצון לרצות את הצד שכנגד; מודעות לעמדות האישיות וידע עדכני אודות משפחות חדשות לרבות הנכונות לשנות תכניות עבודה בגנים ובבתי ספר לטובת הכלת השונות החדשה הזו; יצירת הסכמות לגבי הכלה של ילדים עם רקע דתי מגוון.

כדי להגיע להסכמות האלו נדרשים רצון טוב, הקשבה, ביטחון עצמי וכיבוד הצד האחר. אבל כל זאת איננו מספיק ללא הבטחת שיפור תנאיי החיים במסגרות החינוך. הורים, מורים וגננות חייבים לראות עצמם כשותפים לשכנוע הממסד להשקיע השקעה דיפרנציאלית בחינוך. לצמצום הצפיפות בכיתות הלימוד ובגנים. ליצירת איזון בין אורך החופשות של ההורים לזה של הילדים ,מבלי לפגוע בזכויות המורים.

על כל אלו נדבר ביום העיון ביולי 2018. אני מזמינה גולשים (מורים, גננות והורים) לכתוב התייחסויות, ותגובות ולהציע רעיונות משלהם.

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.