למה חשוב שנתחסן נגד נגיף הקורונה?

במהלך החודשים הארוכים מאז שוירוס הקורונה פרץ לחיינו -בישראל ובעולם-ושיבש ומשבש אותם, ייחלנו לכך שחברות התרופות יפתחו חיסון נגד המחלה כדי לשוב לשגרת חיים רגילה.

המאמץ הבלתי יאמן שנעשה ברחבי העולם הביא מוקדם מן הצפוי לפיתוח ולאישור חירום של  חיסונים נגד המחלה. בשלב זה התקבל אישור חירום של מנהל המזון והתרופות בארה"ב(FDA)והמקביל שלו בבריטניה לחיסון של חברת פייזר והאישור של החיסון של חברת מודרנה נמצא בהליכים מתקמים. מדובר בהישג מדעי ראוי לא פחות ממדהים!

ומזרק קורונה ערוך

חשוב לזכור שהחיסונים האלו נבדקו באמצעות הזרקתם לעשרת אלפי נסיינים בעולם, ואושרו אישור חירום, כאמור. בשלב זה חברות התרופות אשר  פיתחו אותם דיווחו על אחוזי יעילות גבוהים(94%-95%) ועל היעדר תופעות לוואי משמעותיות מיידיות.

ההחלטה שהתקבלה ברבות מהמדינות המערביות הייתה לרכוש חיסונים לכל האוכלוסיה.  קנדה ובריטניה  רכשו כמות חיסונים שהיא פי עשרה או חמישה(בהתאמה) מהאוכלוסיות שלהן. גם בישראל מצטיירת תמונה של רכישה של חיסונים שתספיק בסופו של דבר לכל האוכלוסיה.

בשבוע הבא יחל מבצע החיסונים בישראל. בהתחלה כנראה לצוותי הרפואה ולאוכלוסיות בתי האבות וההדיור המוגן ואולי לאנשים מעל גיל מסוים, ואחר כך לכל האוכלוסיה(למעט ילדים עד גיל 16 ונשים בהריון).

ההתרגשות לקראת התחלת מבצע החיסונים ולקראת האפשרות שבתוך כמה חודשים, אם הכל יתנהל כשורה, נוכל לחזור לשגרה נורמלית, מהולה אצל חלק מהאנשים בחשש מתופעות לוואי אפשריות של החיסון שטרם התגלו. שהרי בכל זאת, לא  עבר מספיק זמן מאז הוזרקו החיסונים  לנסיינים.

החשש מובן אבל בעת קבלת ההחלטות חשוב שנתייחס ליתרונות של ההסכמה  שלנו  להתחסן. ההסכמה להתחסן היא גם לטבתנו האישית וגם לטובת החברה. שמעתי אתמול ראיון עם פרופסור יורם יובל שהשמיע תובנה מאוד משכנעת. בפוסט זה אני במקשת להדהד את התובנה שלו. יובל אמר  שסירוב של רבים מאיתנו לקבל את החיסון קשורה לקושי של רבים מאיתנו להשלים עם העובדה הפשוטה שאין בשום מישור של החיים וודאות מוחלטת.  החיים עצמם כרוכים בנטילת סיכונים וניהול מושכל שלהם. שהרי עלינו לזכור שהחלופה לנטילת ההחסיונים היא המשך דשדוש במצב הלא מרנין הנוכחי שמפיל קורבנות הן בתחום החברתי, הנפשי והכלכלי והן בתחום הבריאותי. הנכונות של מאסה קריטית [עד לכ70% מהאוכלוסיה] להתחסן  היא תנאי הכרחי לחזרה לשגרה כלשהי בטווח הנראה לעין.

הרשתות החברתיות מוצפות בדיס-אינורמציה והפחדות בנוגע להתחסנות וחשוב במקרה זה לאמץ גישה רציונלית ולהתחסן.

חשוב שבהסברה לציבור הרחב על חשיבות ההתחסנות של האוכלוסיה יטלו חלק  רופאים יותר מפוליטיקאים וזאת כיוון שהם בעלי הידע בנושא ועקב כך קל יותר לתת בהם אמון.

אני כמובן אתחסן ברגע שהחיסון יהיה נגיש לקבוצת הגיל שלי[שזה אומר בשלבים די מוקדמים של מבצע החיסון הלאומי].

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.