מיהו מלך החיות? ספר ילדים חדש. מוגש כחומר למחשבה לפני הבחירות

You are currently viewing מיהו מלך החיות? ספר ילדים חדש. מוגש כחומר למחשבה לפני הבחירות

בפוסט ברצוני להציג את ספר הילדים "מיהו מלך החיות?" שנכתב על ידי אשר ויינשטיין ואויר על ידי נורית יובל, בהוצאת ספרים אוריון. הספר יצא לאור בקיץ 2019. אני מציגה את הספר משני טעמים: א. כחומר למחשבה לקראת הבחירות לכנסת הקרבות (והגורליות)-[מדובר בבחירות שהתקיימו ב17.9.2022-הבחירות לכנסת ה-22;] ב. כחומר למחשבה למחנכים (מטפלות, גננות, מורות ומורים והורים) על טבעם של קשרים תקינים וטובים בקרב קבוצת בני הגיל , מה שקרוי "קבוצת השווים".

את מי נכתיר ל"מלך" או ל"מלכה" של הכיתה? ובחברה? מי רואה את עצמו או את עצמה כמועמד ראוי לתפקיד המלך או המלכה? מהם מאפייניהם של מלך או מלכה "טובים"?.
היצירה "מיהו מלך החיות?", שנכתבה על ידי אשר וינשטיין ואוּיְרָה על ידי נורית יוּבַל, מתמודדת עם סוגיה חשובה ביותר, שנוגעת לטיבם של יחסים בתוך קבוצת בני הגיל; בתוך קבוצת השווים.
היצירה מפיחה רוח חיים ברעיונות של מוסר ושוויוניוּת כמַנְחים קשרים בין ילדים ומבוגרים כאחת, ובזה מתקדמת צעד נוסף מעל ומעבר להאנשה של בעלי חיים.
טוב יעשו הורים ומחנכים שקוראים עם הילדים את הספר, אם יקשיבו להצעות הילדים מי ראוי להיות מלך, לאופן שבו רואים הילדים את האריה, הנשר והנחש מזה, ואת הפיל, הצב והשפן מזה.חשוב לשמוע את דעתם של הילדים על הצעות הינשוף "להמליך" את המוסר והשוויון במקום את אחת החיות.

ונשאלת גם שאלה במי נבחר אנו, אזרחי ישראל לכנסת בבחירות הקרובות, ובבחירות בכלל? את מי "נכתיר" כמנהיג המדינה? את האריה ששואג:"אין כמוני בעולם! כל אחד כאן כישלון, אנצח את כולם!". את הנשר שמתריס:"ממזרח למערב ממכם מולי ישרוד?". או שמא בנחש הערמומי:" בכוחי וגמישותי על כולכם פה אערים"?. אציין שבספר גם השופט לא פסק להתלבט. החיות בספר הגיעו למסקנה מושכלת במי לבחור כמלך החיות. לזכותן יאמר, שהשקיעו מחשבה ומאמץ כדי להכריע בסוגיה קרדינלית זו. לא חסכו במחשבה ומאמצים. אתם מוזמנים לקרוא את ספר הילדים מעורר המחשבה הזה ולקרוא אותו קריאה חוזרת ומקשיבה לילדים. בכל ימות השנה, וגם בימים שנותרו לפני הבחירות. אולי ספר ילדים זה ישמש כהשראה להצבעה לכנסת. אם לא בבחירות הקרובות, בעתיד…ואולי [גם] באמצעותו ובאמצעות דיונים סביבו נשכיל לגדל דור דעתני ומעורב חברתית ומחויב לרעיונות של מוסריות, שוויוניות ודמוקרטיה.


לפוסט הזה יש 6 תגובות

 1. אשר וינשטיין

  תודה לך ד"ר קלודי טל חברתי ושותפתי לדרך היצירה בשילוב נתינה, על המסר החשוב שהנל מעבירה במסגרת מכובדת ומכבדת זו!
  בהוקרה, אשר וינשטיין,
  משורר עברי ויזם חברתי

  1. clodietal

   תודה רבה על ההתייחסות המפרגנת. קלודי

 2. אהוד סתת

  יישר כח. באמירה כה יפה הבאה מפי בת סמכא בדרג אשר כזה, יש כדי להעשיר את הקורא הבגיר ולתת לו כלים לקריאה – שאינה רק חווייתית אלא גם מועילה.

  1. clodietal

   תודה רבה. מעריכה מאוד את המילים החמות.

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.