"משעמם לי" מאת מייקל איאן בלק

You are currently viewing "משעמם לי" מאת מייקל איאן בלק
running girl transp
קבלו עדכונים אחת לשבוע על פוסטים חדשים בבלוג:

במציאות הקודרת שאופפת אותנו מאז השבת השחורה, 7.10, חשבתי שנכון להמשיך לכתוב מדי פעם על ספרי ילדים שאני מעריכה כמוצלחים ורלוונטיים לחיי הילדים. כזה הוא הספר משעמם לי מאת מייקל איאן בלק ( Michael Ian Black), איורים דבי רידפת אוהי (Debbie Ridpath Ohi), בהוצאת מטר. הספר נכתב במקור באנגלית בשנת 2012 ותורגם ופורסם בעברית בשנת 2023.

הספר משעמם לי עונה לדעתי על צורך של ילדים וילדות רבים בימי שהייה ארוכים בתוך הבתים. מובן מאליו הוא שלא אחת ילדים וילדות מוצאים עצמם במצב של חוסר מעש שמוביל אותם לתחושה של שעמום. בספר הפוסט-מודרני המוצג בפוסט זה, הקומיקאי מייקל איאן בלק, בליווי איוריה המקוריים והמינימליסטיים של דבי רידפת אוהי , מספר את סיפורה של ילדה המגיעה כבר בעמוד הראשון למסקנה המבאסת: "משעמם לי". אלא שבעמודים הבאים אנחנו עדים לכך שאותה ילדה שוקעת עמוק בתוך "ביאוס" עמוק עקב תחושת השעמום שלה. על עומק ה"ביאוס" אנו לומדים מהאיורים לא פחות מאשר מהטקסט המילולי.

הטוויסט בסיפור מגיע במפגש מקרי של הילדה עם… סוג של צמח עגול עם קליפה חומה המשמש למאכל (כדי לא לחשוף את הכול לא מגלה כאן את שם הצמח ששמו ומראהו מופיעים מפורשות בספר). בהתחלה הילדה שואלת את עצמה מה ניתן לעשות עם הצמח הזה (בשפת העם ירק אבל מדובר בצמח ממשפחת הסולניים – כן, כן). בהמשך התפתחה שיחה מעניינת בין התפ… (הצמח) לבין הילדה. בשיחה זו הסתבר לילדה שהצמח עצמו משועמם. הצמח החצוף אומר שהוא משועמם בגלל ש (תקשיבו טוב!) הוא תקוע עם ילדה משעממת והוא מגדיל לומר "ילדים זה משעמם". אמירה חדה זו מאתגרת את הילדה שפוצחת בהצגה מרשימה של דברים שהיא יודעת לעשות: גלגלון, דילוגים, הסתובבות במעגלים, משחקי השחלה, בעיטות נינג'ה, הליכה על הידיים, לדמיין כל מיני דברים (המוצגים כולם בספר) ועוד ועוד ועוד. התפו.. הקנאי (מסקנה שאני מסיקה-עליי להודות שלא כתוב בספר שהוא קנאי) טען שכל פעולה, משחק ויוזמה של הילדה …הם… ניחשתם נכון משעממים. לבסוף הילדה צורחת על התפו… החצוף שהיא לא מבינה איך הוא יכול לטעון שילדים הם משעממים כאשר הם יודעים לעשות כל כך הרבה דברים מגוונים ומרהיבים. בסוף, הילדה מצהירה בגאווה שהיא ילדה ולא צמח מסוג תפו.. ומפנה לחצוף את הגב.

אם מתבוננים באיורים מגלים שככל שהילדה מספרת לצמח מסוג …תפו על הדברים הרבים שילדים יודעים לעשות, הבעת פניה הופכת לפרקים לשמחה ובסוף לכועסת אבל לא משועממת כמו בהתחלה. היפה בספר המתוחכם הזה הוא שהוא חושף את יכולתם של הילדים לגלות בתוך עצמם רעיונות מופלאים היכולים להוציאם מתחושת השעמום המבואסת. לבסוף אציין שרקע הכריכה כחול וכך בגדיה של הילדה. עוד מאפיין של הספר המפריך סטריאוטיפים מגדריים. בקיצור ספר מקסים ומומלץ.

לסיום, אני לא יכולה שלא להזכיר ספר ילדים נוסף המתמקד בהתמודדות עם שעמום של אשר וינשטיין, לאתגר את שעמומי שהתפרסם לפני כשנתיים בהוצאת אוריון ונכתב עליו פוסט בבלוג זה. לאתגר את שעמומי, מזמין ילדים צעירים והורים לחשוב על השיח ביניהם, סביב טענותיהם התכופות של הילדים הצעירים שמשעמם להם. עצם הפניה להורים יש בה כדי להעיד על החוזה הבלתי כתוב בין ילדים להורים בחברה שלנו, לפיו אחד מתפקידיהם המרכזיים של ההורים הוא לבדר את הילדים בכל רגע נתון. בספר זה תחושת השעמום מוחצנת ומיוצגת על ידי  "דובון שעמומי" המצוי על מדפי הצעצועים של האחים מיכל ויותם.

לפוסט הזה יש 6 תגובות

 1. אשר וינשטיין

  פרופ' קלודי יקרה, תודה לך על הפוסט" המרתק בנושא הספר הייחודי "משעמם לי";
  נושא מוכר הפוגש את כולנו, הן כילדים "משועממים", והן בהמשך כאחים "מבוגרים" ובעיקר כהורים "מאותגרים"!
  וכמובן אני מודה לך מקרב לב, גם על איזכור ספרי, "המתכתב" בחיוך עם "משעמם לי":
  "לאתגר את שעמומי" ("אוריון" 2021, עריכה: נורית יובלף איורים: יונת קציר"), הכולל את התייחסותך מאירת העיניים, המוצגת בכריכתו האחורית.
  בהוקרה, אשר וינשטיין
  משורר עברי ויזם חברתי

  1. clodieta

   תודה רבה אשר על ההתייחסות.

 2. יונית

  שלום
  אשמח לדעת היכן ניתן לרכוש את שני הסםרים המוזכרים בהקשה.
  יונית
  0546345199

 3. סליה

  היי, קלודי. זו סליה (פעם לימדתי תלמיד בו טיפלת בבית ספר בנתניה, עדיין בקשר איתו בחלוף 20 שנה). היום עובדת עם אוטיסטים ומוצאת שהספר יכול להיות משמעותי גם עבורם.

  1. clodieta

   שלום טליה. בהחלט עשוי להיות רלוונטי גם לידלים עם אוטיזם. האם את מבקשת לדעת איך משיגים את הספרים? קלודי

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.