על חשיבות ההתחסנות של צוותי ההוראה ועל ההכרח לשמור על כללים של ריחוק חברתי ועטיית מסכות

אני כותבת פוסט זה לאור המבוי הסתום שאנו כחברה בישראל מצויים בו,עם היציאה הבעייתית מהסגר השלישי. המסקנה העצובה היא שככל הנראה המנהיגות כשלה ובמידה רבה הפקירה אותנו לנפשנו.  אין מנוס במצב זה אם אנחנו רוצים  למזער את נזקי המשבר ולהגדיל את הסיכוי של יציאה ממנו לחיים יותר נורמליים,מלנהוג באחריות אישית למען עצמנו , סביבתנו וקהילותנו.

שני טריגרים לכתיבת פוסט זה שקורא לצוותי ההוראה להתחסן בהמוניהם ולכל אחד מאיתנו אזרחים מהשורה, בין היתר הורים ובני משפחה של הילדים וצוותי ההוראה במעונות יום, גני ילדים ובתי ספר שלמור על הכללים, להימנע  מהתקהלויות, לשמור על ריחוק חברתי ולעטות מסכות.

בצל קורונה קריאה להתחסן ערוך

האחד הכתבה  במוסף עיתון הארץ מ- 5.2.2021 שכוללת ראיון של איילת שני עם  הפרמדיק אהרון אדלר מירושלים על המצוקה בבתי החולים ועל הקושי של מערכות הבריאות להתמודד עם התפשטות המחלה. מסקנתו של אדלר- עגמומית ככל שתהיה  שאותה אני מבקשת להדהד בפוסט זה היא:" אנשים צריכים לדעת שכרגע, במצב הנוכחי, מה שנשאר זה רק אנחנו. אנחנו לעצמנו. איש לרעהו. אנחנו צריכים שלמור אחד על השני. אין כבר מערכת גדולה ושלמה וחזקה שיכולה לעזור לנו. נשארנו רק אנחנו. אנחנו חייבים להגן על עצמנו, כי אם נידבק ונדרדר אין כבר מי שיעזור לנוץ אנחנו לבד. "

הטריגר השני הוא עדויות על שיעורי התחסנות נמוכים של צוותי ההוראה מכתבה של נועם (דבול) דביר בעיתון "ישראל היום" מה3.2.2021 עולה שרק 53% מעובדי ההוראה התחסנו בחיסון אחד(מבין שניים). דהיינו כמחצית מעובדי ההוראה לא התחסנו, למרות התעדוף המוצדק של קבוצה זו בקבלת החיסונים. במקביל מניתוחים של מומחים (פרופ' ערן סגל ממכון ויצמן) עולה שהחיסון הצליח להפחית את ההידבקות והתחלואה של בני ה-60 ויותר שהתחסנו (כתבה של רוני לינדר, דה ממרקר, 2.2.2021)

הנתונים שעולים משני מקורות אלו מצביעים על זה שאנחנו בבעיה: בתי החולים מתקרבים למצב של אי ספיקה שעולה בחיי אדם ובבריאות הנפשית של עובדי הרפואה, ומיעוט ההתחסנות של עובדי ההוראה מקשה על חזרה לתפקוד מערכת החיוך  ועל חזרה של הילדים ללמידה פנים אל פנים  במערכות החינוך.

ברור שאי אפשר להכריח אנשים להתחסן. אבל חשוב שכל אחד מאיתנו יחשוב על ההשלכות של החלטותינו עלינו ועל הקהילה שאליה אנחנו משתייכים. לאור הנתונים המדעיים שמעידים על הבטיחות של החיסונים לצד הסימנים שמעידים שהם יעילים, חשוב מאוד שעובדי ההוראה יחליטו להתחסן גם למען בריאותם וגם למען החברה בישראל.

בנוסף, חשוב שכולנו נמשיך לשמור על הכללים מאותן סיבות ממש.

אין לתרגם את האכזבה מהנהגת המדינה להתנהגות מופקרת שמתעלמת משמירה על כללים-התעלמות שתפגע בכולנו.  

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.