על שילוב ילדים עם אלרגיות מסכנות חיים למזון בגני הילדים-ראו את המסקנות

בפוסט זה אציג את סיכום הרצאתה המעניינת והחשובה של מלי אלחנתי בנוגע לניהול גנים שבהם משולבים ילדים עם אלרגיות למזון מסכנות חיים. ההרצאה התקיימה ביום ג', 11.8.2020 בערב, ומלבד סטדונטיות תואר שני בחינוך לגיל הרך במכללת לוינסקי לחינוך, השתתפו בה גננות רטיות ונציגי יה"ל-העמותה שהוקמה על ידי הורים לילדים שסובלים מאלרגיות מסכנות חיים למזון.

היערכות הגנים ובבתי ספר לקראת תחילת שנת הלימודים תשפ"א מורכבת במיוחד בשל משבר הקורונה. לשם כך הקדשתי לנושא מספר פוסטים בבלוג זה. אחת הסוגיות שאיתה מתמודדות גננות היא שילובם הבטוח והמלא של ילדים עם אלרגיות למזון מסכנות חיים, למרקם החיים בגן.

מהנתונים שמופיעים באתר משרד הבריאות אנחנו לומדים שששכיחות האלרגיות למזון נמצאת בכל העולם בעלייה מתמדת כאשר אחוז הסובלים מלארגיה למזון כלשהו בקרב פעוטות וילדי גן מוערכת כנעה בין 3-5%.מזונות האלרגיים השכיחים הם: חלב, ביצים, דגים, סרטניים (Crustacean), רכיכות (Molluscs), אגוזים (שקד, ברזיל, קשיו, ערמון, לוז, מקדמיה, פקאן, צנובר, פיסטוק חאלבי, מלך), בוטנים, חיטה(לרבות זני כלאיים שלה), שיפון(לרבות זני כלאיים שלו), שעורה(לרבות זני כילאיים שלה), שיבולת שועל(לרבות זני הכילאים שלה), סויה ושומשום. אלרגיה המתאפיינת בתגובה אלרגית מהירה, ולעיתים קרובות מסכנת חיים (תגובה אנפילקטית) למזונות שצוינו למעלה. כל אדם והאלרגיה שלו. ישנם גם ילדים שאלרגיים לכמה סוגי מזון(מולטי אלרגניים).
.

רגולציה בלתי מספקת ויישום חלקי ותלוי המעמד הסוציואקונומי של הרשות

בהרצאתה הדגישה מלי אלחנתי שתי נקודות חשובות: 1. הרגולציה במדינת ישראל בכל הקשור להיערכות גני הילדים למצב של שילוב ילדים עם אלרגיות מסכנות חיים היא בלתי מספקת; יתרה מזו, מסתמנות סתירות בין מסמכים רגולטוריים שונים; ולא הותקנו תקנות למימוש החוק.;2. חמור לא פחות הוא מצב(שהתגלה במחקר שהיא ערכה) שהתפקוד של הרשויות כתומכות בגני ילדים במצב של ילדים עם אלרגיות שמשובצים בגנים תלוי באשכול הסוציואקונומי שאלהן הן משתייכות: באשכולות הגבוהים ניתנת תמיכה מקצועית לגננות בעוד שברשויות המשתיכות לאשכולות נמוכים לא ניתנת תמיכה כזו.

image 1
מתוך המצגת של מלי מההרצאה
image 2
מתוך המצגת של מלי מההרצאה
image 3
מתוך המצגת של מלי מההרצאה
image 4
מתוך המצגת של מלי מההרצאה
image 6
מתוך המצגת של מלי מההרצאה
image 5
מתוך המצגת של מלי מההרצאה

חוסר ידע של גננות לגבי התמודדות עם אלרגיות מסכנות חיים

image 7

ממחקרה של מלי, שבמהלכו היא ראיינה 22 גננות מישובים המשתיכים לאשכולות סוציואקונומיים שונים, ניתן ללמוד שמצד אחד כל הגננות מודעות לכך שאלרגיות למזון עלולות לסכן חיים, אך מצד שני לשלוש גננות בלבד יש ידע מפורט ומיטבי על דרכי פעולה בשעת התקף האנפלקטי מסכן חיים. מקור המידע העיקרי של הגננות הוא הורי הילדים עם אלרגיות מסכנות חיים ולא הרשות המקומית או משרד החינוך.

קושי לנהל גן כפועל יוצא של שיבוץ באותו גן של ילדים עם אלרגיות שונות

היבט ארגוני חשוב שיש לקחת בחשבון לפני תחילת שנת הלימדוים, הוא שיבוץ ילדים עם אלרגיות שונות למזון באותו הגן. מקרה שעלה בהרצאה הוא מקרה של שיבוץ באותו גן של שני ילדים עם אלרגיות מסכנות חיים למזונות שונים. מצב זה מקשה עד מאוד על הרכבת תפריט מזין לכל ילדי הגן, לרבות הילדים עם אלרגיות מסכנות חיים.

המדיניות בגני הילדים היא להפוך את גני הילדים לנקיים מהמזונות גורמי האלרגיה לכל הילדים. יש לעשות זאת על מנת להבטיח תנאיים בטוחים ורווחה רגשית לילדים עם האלרגיות כמו ליתר הילדים בגן.

לכן שיבוץ ילדים עם אלרגיות שונות הופך את משימת הרכבת התפריט לכולם לבלתי אפשרית. לא אחת, הדבר גורם תרעומת בקרב הורי הילדים שאינם סובלים מאלרגיה בשל התפריט הלא מזין הניתן לילדיהם.

הפתרון לבעיה זו פשוט ומחייב את הרשויות: יש לגבש מדיניות ברורה וליישם אותה: אין לשבץ לאותו גן ילדים עם אלרגיות למזונות שונים. זאת ועוד, הכרחי שבכל רשות תהיה תזונאית שתלווה את הגנים ותציע לגננות תפריטים מזינים שאינם מכילים מזונות אלרגניים שונים.

עמותת יה"ל שמייצגת הורים לילדים עם אלרגיות מסכנות חיים

בהרצאת הזום השתתפה אוסנת פסטס, נציגת יה"ל. אוסנת חיזקה את דבריה של מלי ונתנה מידע על העמותה. פרטים על העמותה מוצגים בפוסט כמו גם קישור לעמותה. הורים לילדים עם אלרגיות מסכנות חיים כמו גם גננות עשויים לפנות לעמותה לקבלת מידע.

עמותת יה״ל הוקמה בשנת 2007 ע”י הורים לילדים אלרגים למזון במטרה לתת מענה ולתמוך במשפחות המתמודדות עם אתגר החיים עם אלרגיות למזון. כל בעלי התפקידים בעמותה  הם הורים לילדים אלרגים בגילאים שונים ופועלים בהתנדבות מלאה.

ההתמודדות עם אלרגיה למזון, מתחילה בתופעות הרפואיות של אלרגיות מזון ובחרדה הנלווית באופן טבעי למצב והיא ממשיכה עם אתגרים רבים נוספים הקשורים לפן החברתי המושפע בין היתר מחוסר מודעות ומחוסר סובלנות סביבתית.

בעמותת יה”ל חברים אלפי הורים לילדים אלרגיים והעמותה היא הגוף היחיד בישראל המייצג את אוכלוסיית האלרגים, כמעט בכל ההיבטים הקשורים לחייהם:

 1. ייעוץ והדרכה לאוכלוסיית האלרגים ולסביבה – כולל הכשרה והדרכה לצוותי חינוך לשילוב ילדים עם אלרגיות למזון במוסדות חינוך.
 2. פעילות מול משרדי הממשלה: משרד החינוך,הבריאות, הרווחה ועוד
 3. פעילות בכנסת, מול ח”כים וייצוג האוכלוסייה בוועדות בכנסת.
 4. פעילות מול צה”ל להתאמת השירות הצבאי לחיילים אלרגים.
 5. פעילות מול יצרניות המזון.
 6. פעולות יזומות להעלאת מודעות.
 7. פעילות מול איגוד האלרגולוגים ורופאי האלרגיה בכל הארץ.
 8. קשר רציף מול עמותות האלרגיה בעולם.

העמותה דוגלת בכך שכל ילד אלרגי למזון זכאי לחיות חיים מלאים בסביבה בטוחה בכל מסגרת בה הוא נמצא (בפעוטון / בגן / בבית ספר). כל הגורמים בסביבתו של הילד, לרבות המסגרת החינוכית, צריכים להבטיח את שלומו ובטחונו של הילד האלרגי במהלך כל שעות היום, לצד זכותו להשתתף בכל פעילות, בכל מסגרת כמו כל ילד אחר.

כל אדם שסובל מאלרגיה למזון ראוי שיחייה חיים מלאים, ללא פחד מהשתתפות בפעילויות שלרוב האוכלוסייה נראות כמובנות מאליהן, מבלי שיחשוש לקנות מוצר מזון, לאכול במסעדה או לטייל בעולם.

לסיכום

מהרצאתה החשובה של מלי ומהדיון שהתעורר בהשתתפות אוסנת פסטס עלו המסקנות הבאות:
1. הכרחי לחייב כחלק מהכשרת הגננות הכשרה בנושא התמודדות עם אלרגיות למזון מסכנות חיים: ידע ודרכי פעולה איך להתמודד עם התקפים אנפלקטים. זאת בדומה לחובת השתתפות בקורס עזרה ראשונה. זאת ועוד יש לדאוג לרענון ההכשרה הזו כל שנתיים.

2. הכרחי להתקין תקנות לחוק ויש לכתוב חוזר מנכ"ל מפורט שמנחה את הגננות כיצד לפעול.וזאת בנוסף להנחיות לצהרונים וקייטנות.

3. הכרחי שהרשויות המקומיות יקפידו על אי שיבוץ ילדים עם אלרגיות מסכנות חיים למזונות שונים באותו גן. זאת ועוד, יש לחייב אתה רשויות לתת שירות של תזונאית.

4. יש לדאוג לתקציבים מוגדלים לגנים שבהם ילדים עם אלרגיות למזון מסכנות חיים כיוון שהרכבת תריטים מותאמים להם יקרים מהתפריטים הרגילים.

5. הכרחי שהגננות יבנו תשתית של עבודת צוות, עבודה עם כלל ההורים ועם הילדים שיאפשרו לכל הילדים כולם סביבה משוחררת מאלרגניים מצד אחד ומלאה בפעילויות לימודיות וחברתיות מספקות לכל הילדים כולם, מצד שני. גננות יכולות לעשות זאת רק במידה שתקבלנה ידע, הדרכה, תמיכה ותקציבים. מלאכת ניהול הכיתה עליהן!

בעקבות פרסום הפוסט, אוסנת פסטס כתבה תגובה שבה היא מביעה התנגדות נחרצת לסעיף 3 למעלה. להלן תגובתה:
"אני מבקשת להבהיר את עמדת העמותה בנושא שיבוץ ילדים לגנים.העמותה מתנגדת ליצירת קריטריון בשיבוץ ילדים לגן שמתבסס על אלרגיות מזון זהות.יש לשאוף לקבל את התמיכה המתאימה מהרשות וכלל לא לייסד מצב בו סוג האלרגיה מהווה שיקול בשיבוץ.למרות הקושי שעלול להיווצר משילוב של מספר אלרגיות למזון באותו גן, ניתן למצוא פתרון מיטבי ע"י הזנה ובניית תפריט ע"י דיאטנית. במשרד הבריאות מודעים לקושי שיש לצוותי החינוך בגנים בנושא זה ובחודשים האחרונים הם כתבו מסמך המכיל בתוכו המלצות לתפריטים שונים אשר אינם מכילים אלרגנים.אני מקווה שמסמך זה יופץ בקרוב גם לגננות.".

זו כאמור תגובת אוסנת פסטס בשם העמותה. דעתי היא שבמציאות הקיימת, לקראת תשפ"א, בשעה שכאמור אין מספיק תמיכה לגננות, חשוב שהרשויות יימנעו משיבוץ ילדים עם אלרגיות מסכנות חיים למזונות שונים באותו הגן. ניסיוני מלמד אותי שלגננות אין כלים להתמודד עם המצב שנוצר . התפריטים הדלים לכל ילדי הגן במצב זה, גורמים לחיכוכים בין הורי הילדים. אני חושבת שהמצב שאני מציעה מאפשר לכל הילדים לחיות ולשגשג ומונע אנדרלמוסיה בגני הילדים. אשמח לעיין במחקרים מסודרים שמלמדים על מצב של ניהול מיטבי של גן במצב של שיבוץ ילדים עם אלרגיות שונות.

לפוסט הזה יש 5 תגובות

 1. malielchanati

  קלודי תודה רבה על פרסום הפוסט . אין ספק שהוא מחזק את חשיבות הנושא ומעלה את המודעות לכך שיש צורך בשינוי. כולי תקווה כי נגיע ליום שבו באמת נוכל לומר שמקבלים את האחר ופועלים למענו .

  1. clodietal

   תודה לך מלי על ההרצאה החשובה

 2. לילך ינאי

  בריענון עזרה ראשונה בגני משרד החינוך, מהשנה ידרש כל שנה יש מענה לעינין טיפול באלרגיה מסכנת חיים.
  לגבי שיבוץ ילדים עם אלרגיות למזונות שונים באותו הגן הכן בעיתי ומצריך דיאטיקנית שתיתן מענה. במידת האפשר אם יש אפשרות שילדים בעלי אלרגיות שונות ישובצו בגנים נפרדים ניראה לי עדיף. עדיף שבגן עם אלרגיה תיהיה הזנה מרוכזת ואז הרבה יותר פשוט לשלוט בסביבה. לעיתים אלרגן מתחבה והורה שאינו מודע יכול לפספס ( כן בחומוס יש תחינה והיא עסויה מסומסום) בחלק מהקורנפלקסים יש מרכיב חלבי….
  אצלי בגן לומדת ילדה עם אלרגיה מסכנת חיים החלטנו עם ההורים לעשות הזנה ללא חלב לכלל ילדי הגן. אין הבאת מזון מהבית ( אפשר פרי או ירק), כל באי הגן שוטפים ידים בכניסה לגן ( מעולה גם לקורונה) והמוטו שלנו כולם בישביל אחת ואחת עם כולם. הילדים לומדים לשמור על סביבתה וגם שיגדלו וילכו לבית הספר ימשיכו להיות חגורת הבטיחות שלה.

  1. clodietal

   תודה לילך על התגובה שלך.
   אני מבינה שאת גננת.
   באיזה אזור בארץ את עובדת?
   מי החליט על הכללת אלרגיות בעזרה ראשונה?
   קלודי

  2. clodietal

   תודה לילך על ההתייחסות המורחבת. קלודי

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.