קורונה- המדריך המלא לילדים

You are currently viewing קורונה- המדריך המלא לילדים

פוסט זה מפנה אתכם למדריך השלם לילדים בנושא הקורונה. המדריך נכתב על ידי אֵלִיזֵָּבֶת גַ'נֵר, קְייט וִילְסֹון וְנִיָה רֹוּבֶרטְס, אוייר על ידי אקסֶל שֶפְלֶר ולווה מדעית על ידי פְרֹופֶסֹור גְרהָם מֵדְלִי. תורגם לעברית על ידי ראובת נצן ויצא לאור בהוצאת אגם.

הנחת היסוד של המדריך הוא אני חושבת ש"ידע הוא כוח". מדובר בטקסט מאויר שבנוי מפרקים שמשיבים על שאלות שעשויות להעסיק ילדים ומבוגרים כאחד. הכתיבה ישירה מדויקת ועניינית. לכל אורך הכתיבה  נשמריות נורמות של ריסון ואיפוק. המדריך פונה לקהל רחב ומגוון של ילדים וברוח הימים האלו מיוצגות בו דמויות של ילדים וילדות, של ילדים עם צבע עור שונה, של ילדים עם מוגבלויות לצד ילדים ללא מוגבלויות נראות לעין.

המדריך חינמי ומומלץ ביותר. המידע מתאים לילדי גן ולילדים בכיתות היסוד. עם זאת, לדעתי יש בכוחו לסייע גם למבוגרים שמתווכים וקוראים אותו לילדים. הן בהתעדכנות לגבי מידע מדעי אחראי והן בקבלת השראה כיצד להשיב על שאלות הילדים.

להלן  השאלות שעליהן עונה המדריך על פי סדר הופעתן :

  1. מה זה נגיף ומהי מחלת הקורונה?
  2. איך אפשר  בקלות להידבק (לחלק זה מצורף איור נהדר בעיניי, שמציג איך אנחנו פולטים אדים מהפה שנושאים בתוכם טיפוח שמכילות את הנגיפים הבלתי נראים).
  3. מה קורה אם נדבקים בקורונה? כולל התייחסות לשני מצבים : מצב א -סימפטומטי ומצב שחולים בקורונה ממש.
  4. למה אנשים חוששים כל כך להידבק בקורונה?
  5. האם יש תרופה לקורונה? מספרים על כך שאין תרופה עדיין אבל המדענים בכל העולם "על זה" וכן על הימצאות החיסון ומה זה בכלל חיסון?
  6. למה בחלק מהזמן גנים ובתי הספר סגורים? יש בחלק הזה גם הסבר על בידוד.
  7. איך זה להיות הרבה זמן בבית?
  8. במה אנחנו יכולים לעזור? יש כאן דגש על כך ששמירה על הכללים היא הדרך הטובה ביותר לעזור לסביבה ?
  9. מה עוד אנחנו יכולים לעשות? למשל להיות נחמדים לסובבים אותנו ולעמוד בקשר עם קרובי משפחה מבוגרים  דרך המחשב.

המדריך מסתיים באמירה מפוכחת שאנחנו לא יודעים מתי המשבר העולמי יסתיים אבל אנחנו בטוחים בכך שיום אחד הקורונה הזו תהיה מאחורינו!!!

המדריך נראה לי חומר הסברה מעולה לילדים צעירים. הגישה היא מדעית והיא מציגה באופן רהוט וברור "עובדות" לצד תחומים ושאלות שקשורים לקורונה (כמו מתי נחזור לחיים נורמליים? או האם יש תרופה לקורונה?) שאין לנו תשובה עליהם, בלי לעורר  חרדה מיותרת. האיורים של שפלר מייצגים את השאלה ואת התשובות. כשמדובר בהסברים לילדים צעירים השיח עשוי להתחיל בשאלות והשערות של הילדים לגבי המיוצג והכתוב  בבועות הדיבור המוצמדות לדמויות.

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.