לא נוותר על שיפור איכות החינוך לילדים לידה עד שלוש-חינוך שקשור לכלכלה חזקה ובריאה

מטרת פוסט זה להמשיך לעדכן בפרטים שקשורים לצעדים הננקטים למען שינוי ההחלטה להעביר את האחריות על חינוכם של בני הלידה עד שלוש שנים לאחריות משרד הרווחה. חשוב שנמשיך במאמצים לשכנע את הממשלה לשנות את ההחלטה שהביאה למעבר של האחריות על חינוך הילדים הצעירים למשרד הרווחה.

Never give up. Picture Quote #1

חשוב שלא נוותר עד שהחינוך לגיל הרך בישראל מאוד יקבל את הטיפול שהוא ראוי לו !

ההחלטה שהתקבלה להעביר את האחריות על חינוכם של הילדים בני הלידה עד שלוש שנים למשרד הרווחה הביאה להתארגנויות וצעדים של גופים(כגון עמותת "אנו" שיזמה מפגש מחאה מול בית ראש הממשלה, אתמול 7.9.2016; מכתב  של יו"ר איגוד מחלקות החינוך אבי קוזמינסקי לראש הממשלה ,ניר עמדה של האגודה למען הילד בגיך הרך בישראללצערי הרב ההדים התקשורתיים של פעולות אלו חלשים מידי.

כל הוועדות המקצועיות (וועדת טרכטנברג, וועדת טרכטנברג ואלאלוף, דו"ח מבקר המדינה) וכל אנשי המקצוע מאוחדים בדעתם שמקומו הטבעי של חינוך הילדים הצעירים מלידה עד שלוש הוא במשרד החינוך. וזאת כדי לטפל באיכות החינוך לגיל הרך, בנוסף לבניית מעונות והגדלת ההיצע של מקומות חינוך מפוקחים לילדים ולהוריהם.

לסוגיית האיכות של החינוך במעונות יום , התייחס גם ד"ר איל ארגוב, ראש תחום מקרו בחטיבת המחקר בבנק ישראל בשני מאמרים שכתב בעיתון גלובס, האחרון שבהם  בגליון של ימים א'-ב', 7-8 באוגוסט 2016.  ארגוב מציעה להגדיל מסים  שיוקצו בין היתר לחינוך לילדים בני לידה עד שלוש.  הוא ממליץ "לחזק את הרכיב החינוכי במעונות היום, בהתאם לוועדת טרכטנברג,שגם לגיבושה תרמו נציגי הבנק, זאת על רקע הממצאים כי איכות החינוך בישראל ומיומנויות היסוד של אזרחי ישראל נמוכות יחסית בהשוואה ל-OECD."

בעצם מה שעולה הוא שגם אנשי החינוך וגם כלכלים מכירים בחשיבות שיפור איכות החינוך לגיל הרך לטובת הילדים, משפחותיהם וכלכלת המדינה.

בפוסט שכתבתי לפני כחודשיים  וחצי, לפני שנפלה ההחלטה האומללה להעביר את האחריות על חינוכם של הילדים למשרד הרווחה, התמודדתי עם העובדה המצערת שחינוכם של הילדים מגיל לידה עד שלוש מעורר מעט מידי שיח ומחאה ציבוריים; וודאי בהשוואה לסוגיות חשובות אבל פחות קריטריות לעתיד החברה והכלכלה בישראל כגון מחירי העגבניות או הזיהום בדגני הבוקר.

מצבנו היום גרוע משהיה אז כי בחודש מאי, עקב משבר המעונות שעיכבו את הרשמת ההורים לשנת תשע"ז, הממשלה התמודדה עם בעיה דחופה שצריך היה לפתור. היום, אחרי קבלת ההחלטה להעביר את האחריות על חינוך הילדים למשרד הרווחה, הבעיה כאילו מצאה את פתרונה .

לכן חשוב שכל מי שהחינוך והחברה בישראל חשובים לו, לא ירפה עד אשר האחריות על חינוכם של בני הלידה עד שלוש תעבור למשרד החינוך מלווה בתקציבים(בנק ישראל הצביע על מקורם של התקציבים) הנדרשים להביא לשיפור משמעותי באיכות החינוך.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.