הרהורים על הספר "מגדל של חברים" מאת קריסטין שנה

You are currently viewing הרהורים על הספר "מגדל של חברים" מאת קריסטין שנה
running girl transp
קבלו עדכונים אחת לשבוע על פוסטים חדשים בבלוג:

בפוסט זה בכוונתי להציג את הספר מגדל של חברים (Ein haufen freunde), שהוא picturebook, ספר תמונות מתורגם מגרמנית מאת הסופרת והמאיירת קריסטין שנה (Kerstin Schoene). הספר פורסם בעברית בשנת 2023 בהוצאת סיגליות-מספרי סיגל מזרחי-שחור, בתרגום חנה לבנת (פורסם במקור ב- 2013).

גיבור הספר הוא פינגווין קטן שגר בגן חיות. הוא עצוב משום שאינו יכול לעוף למרות שיש לו כנפיים. חלומו של הפינגווין לרחף מעל העננים – לפחות פעם אחת. העצב של הפינגווין הקטן על אי יכולתו לעוף נוגע ללבן של החיות האחרות בגן החיות שמתגייסות לעזור. המעבר משלב הכוונות לעזור לשלב הממשי של ביצוע העזרה לפינגווין מתבטא גרפית בשינוי בתצוגת הטקסט בספר: הטקסט הופך לאנכי (מלמעלה למטה) במקום ההצגה האופקית הרגילה.

בחלק של הספר שבו הסיפור נכתב ומאויר מלמעלה למטה מוצעים על ידי החיות פתרונות אחדים שנועדו לעזור לפינגווין הקטן להגשים את חלומו. תחילה החיות עוזרות לפינגווין לטפס על גבעה, אבל מסתבר שהגובה שהגיע אליו הפינגווין לא מספיק בשביל להימצא מעל העננים. בהמשך בונות החיות מגדל של אבנים שנאספו מהסביבה הקרובה ועוזרות לפינגווין לעמוד בראש מגדל האבנים. מהאיור אנו לומדים שמגדל האבנים נבנה בראש הגבעה. אבל מסתבר שגובה מגדל האבנים לא הספיק לכך שהפינגווין הקטן ירחף מעל העננים. החיות לא יכולות להגביה את מגדל האבנים משום שהן אינן מוצאות אבנים נוספות בסביבה. ואז צץ במוחן של החיות הפתרון המנצח: בניית מגדל גבוה-גבוה המורכב מ…החיות עצמן. לא סתם מגדל חיות אלא מגדל של חברים. בהתחשב בעובדה שבגן החיות יש גירפה, פיל, קרנף, גמל, היפופוטם וכו', לצד חיות קטנות יותר כמו קיפוד או דג, הולך ונבנה מגדל ענק (מעל מגדל האבנים בראש הגבעה…). הפיל שנעמד בראש המגדל העלה את הפינגווין גבוה גבוה באמצעות החדק שלו, ואז סוף-סוף הפינגווין הקטן והמאושר מרחף מעל העננים ומעל מגדל החברים שלו.

elephant

הסיפור מספר לכאורה על התגייסות של חברים כדי לעזור לחבר עצוב לממש תוכנית שאפתנית. זהו גם סיפור של קהילתיות: כיצד חברי קהילה רבים עוזרים לאחד החברים בה. אבל, כמו כל ספר תמונות ( picturebook) טוב, הבנה מעמיקה של הסיפור מחייבת התבוננות באיורים במקביל להקשבה לטקסט המילולי. הבעיה היסודית של הפינגווין היא בעיה "אמיתית" שלה בסיס במגבלות ביולוגיות: לפינגווינים יש כנפיים אבל הם לא יכולים לעוף. מצב מתסכל לכל הדעות. פתרונות הכוללים הגבהה באמצעות עמידה על גבעה, בניית מגדל של אבנים, ואפילו בניית מגדל של חיות הם פתרונות אפשריים-לכאורה. אבל, היסוד הדמיוני בסיפור הזה מעל ומעבר להאנשה של החיות נעוץ באיורים: מגדל האבנים די רעוע והצצה בו מגלה שהוא לא יציב בעליל. זאת ועוד, מגדל החברים בנוי כך שבבסיסו עומד צב, מעליו ארנבת וככל שמתקדמים החיות הגדולות יותר עם הפיל הכבד בראש המגדל. תוך כדי חשיבה על כתיבת הפוסט נתקלתי בציטוט של אלברט איינשטיין המתאים ביותר לספרות בכלל ולסיפור שלפנינו בפרט: "חשיבה לוגית תוביל אותך מנקודה A לנקודה B, הדמיון יוביל אותך לכל מקום". על כן החברות (כנראה) עשויה להתגבר על מכשולים "קטנים", כגון שיווי משקל ומפגש בין בעלי חיים טורפים לצד הנטרפים הצמחוניים הפוטנציאלים שלהם.

לסיכום, מדובר בספר מעודד חקר וחשיבה המתעלים מעל ומעבר ל"מסר" החשוב שחברות אמת עשויה לעזור להתגבר על מכשולים רבים, לרבות מגבלות מולדות. ועוד משהו: הסופרת קרסטין שנה כתבה בשנת 2017 ספר נוסף בסדרה, שבו חבורה של חיות (Ein haufen freunde) מסייעת הפעם להיפופוטם בצרה. ספר ההמשך טרם תורגם לעברית לפי מיטב ידיעתי.

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.