תולעת גדולה ושמנה – ספר חדש מאת קתרינה מקיורובה

You are currently viewing תולעת גדולה ושמנה – ספר חדש מאת קתרינה מקיורובה
כריכת הספר
running girl transp
קבלו עדכונים אחת לשבוע על פוסטים חדשים בבלוג:

ספר הילדים תולעת גדולה ושמנה של קתרינה מקיורובה, סופרת ואומנית סלובקית יצא לאור לאחרונה בהוצאת מטר (עברית – נעמי בן-גור). מזכירה לקוראי הבלוג שמקיורובה היא היוצרת של הספר הנפלא "למה אתה לא פורח?" עליו כתבתי לפני כשנה בבלוג.

הספר מספר על שלושה חברים ממין אפרוח (פיפו, בוד וקני) שכמו תמיד חיפשו רעיון למשחק. באמצעות איוריו (מקיורובה כתבה ואירה את הספר!) מדגיש הספר את הייחודיות של כל אחד מהאפרוחים לצד החברות ביניהם. פיפו ממושקף, ענוב פפיון כחול, ולקני יש כובע מצחיה. בספר מסופר שהם אהבו תמיד לשחק יחד. יום אחד שלושת החברים מצאו אבטיח- אבטיח אדום ומבטיח. בעוד קני ובוד התלהבו מהאבטיח והתכוננו "לטפל" בו, פיפו הצהיר שלא מתחשק לו לאכול ולהתעסק עם האבטיח. על כן, הלך לחפש לו מאכל נפלא אחר והשאיר מאחוריו את שני חבריו הנלהבים מהאבטיח.

במהלך שיטוטיו מצא פיפו "בצבוץ", מעין משהו שנראה כמו זנב שיצא מהאדמה. הוא הניח שמדובר בזנב של תולעת, תולעת מיוחדת מאוד. למרות ניסיונותיו הרבים לא הצליח פיפו להוציא את הדבר מה הזה שחשב שהוא תולעת מהאדמה. נסיונותיו של פיפו להוציא את מה שנראה כמו התולעת מהאדמה דומים לנסיונות הדובי לגרום למה שנראה לו כמו פרח לפרוח ב"למה אתה לא פורח?": בנה לו אוהל, הציע לו לחלוק איתו את ארוחתו, הביא חכה כדי לתלוש אותו מהאדמה. עד שלבסוף, התעקשותו השתלמה והוא הצליח לתלוש את ה"דבר" הזה. איני כותבת מה הוא תלש מהאדמה על מנת שהקוראים יגלו זאת בעצמם. אכתוב רק שהאיורים מספרים גם ששני חבריו של פיפו עקבו מקרוב אחר מעשיו. וגם ששלושת החברים בנו סביב אותו "דבר" שפיפו תלש פארק הרפתקאות, פארק המצאות של ממש.

בהצגת הספר מתייחסים רבות לגילויים יוצאי הדופן של הדבקות במטרה בהתמדה של פיפו. בעיניי בנוסף לכך, מדובר בסיפור על חשיבות של חברות ושל שמירת הזהות האישית הייחודית בתוך החברות. פרטי הלבוש השונים בצבעים מובחנים כמו גם תעוזתו של פיפו להיפרד מחבריו כדי לחפש לעצמו מזון שחביב עליו מצביעים על הרצון לשמר את זהותו הייחודית.

זהו ספר מעניין, ספר תמונות (picture book) שמחייב להתבונן באיורים בנוסף לקריאת הטקסט כדי להבין את הרעיונות המופלאים החבויים בסיפור.

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.