"לאתגר את שעמומי"- ספר ילדים הנוגע לסוגיה שמעסיקה ילדים והורים רבים

You are currently viewing "לאתגר את שעמומי"- ספר ילדים הנוגע לסוגיה שמעסיקה ילדים והורים רבים
running girl transp
קבלו עדכונים אחת לשבוע על פוסטים חדשים בבלוג:

בפוסט זה אני מבקשת להציג ספר חדש, את הספר "לאתגר את שעמומי" מאת אשר וינשטיין, איורים יונת קציר, הוצאת הספרים "אוריון". ספריו של אשר וינשטיין (כולם בהוצאת "אוריון") מתמקדים בסוגיות שמרבות להעסיק ילדים והורים: מעמד חברתי, בריונות ושיימינג, הישגיות משתקת ועוד.

הספר החדש, "לאתגר את שעמומי", מזמין ילדים צעירים והורים לחשוב על השיח ביניהם, סביב טענותיהם התכופות של הילדים הצעירים שמשעמם להם. עצם הפניה להורים יש בה כדי להעיד על החוזה הבלתי כתוב בין ילדים להורים בחברה שלנו, לפיו אחד מתפקידיהם המרכזיים של ההורים הוא לבדר את הילדים בכל רגע נתון. בספר זה תחושת השעמום מוחצנת ומיוצגת על ידי  "דובון שעמומי" המצוי על מדפי הצעצועים של האחים מיכל ויותם.

הדובון שעמומי הוא

"מן יצור ישנוני

שתמיד רק פיהק

לא אהב

לקרוא ספר

ושנא לשחק!".

דובון זה הרפה פעם אחר פעם את ידי שני הילדים כל אימת שיוזמה של פעילות או משחק התגבשה במוחם. תלונות השעמום הגיעו כרגיל לאוזני ההורים. בספר זה הילדים הם אלו שיזמו את היציאה ממצב השעמום המייאש: הם גייסו את ההורים לשיחה רצינית שבמהלכה הועלו רעיונות של חלופות לשעמום. העניין המרכזי בספר כמו בחיים הוא שתחושת השעמום היא עניין תודעתי עבור ילדים כמו יותם ומיכל הנהנים משפע של צעצועים וספרים. על כן, הפתרון, לרבות גיוס הדמיון שילדי הגן כל כך מצטיינים בו, הוא עניין של החלטה של הילדים עצמם, להתגבר על  נרפות השעמום וליזום פעילויות.

הספר עשוי לשמש הורים וילדים בגיל הגן לשיחה על הטענות החוזרות של הילדים נוסח "משעמם לי!", ועל השאלה "מה לעשות עכשיו?", כדרך לצאת מהלופ של שאלת הילד, תשובות סבלניות יותר או פחות של הורים וחוזר חלילה. הספר מספק יציאה הומוריסטית לחשיבה על "מה עושים" כשמעמם. מעבר למסר שהפתרון מצוי ביוזמות ובדמיון של הילדים עצמם, ולא במקור חיצוני, עצם קריאת הספר היא הצעה לפעילות שעוזרת לצאת מהלופ.

אני חושבת שניתן להציע את הספר גם לילדי כיתה א' לקריאה משותפת עם הורים. הקריאה המשותפת תתרום פעמיים: גם למסוגלות העצמית של הילדים כקוראים וגם כבסיס לדיון על "בעיית" השעמום.

לפוסט הזה יש 2 תגובות

 1. אשר וינשטיין

  תודה לך מקרב לב פרופ' קלודי טל על פוסט מרגש זה, המציג את ספרי
  "לאתגר את שעמומי" ("אוריון" 12/2021, עריכה: נורית יובל, איורים: יונת קציר"), אשר כולל את התייחסותך המכובדת והמכבדת, החשובה לכולנו, בכריכתו האחורית.
  הספר, אשר זכה במענק יצירה מכובד מטעם "אקו"ם", הנו השני בסדרת ספריי "בין חיוך לחינוך", והתשיעי במספר של ספריי החדשים בהוצאת "אוריון", הנכלל במסגרת מיזם יצירה בשילוב נתינה, אשר ייסדתי במשאביי הפרטיים ב 2011,
  והוא מוקדש ערכית ובתרומות "מעשר" מהכנסותיי ממכירותיו לעמותה המרגשת "משאלת לב"
  "Make A Wish Israel"
  בהוקרה, אשר וינשטיין
  משורר עברי ויזם חברתי

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.