מחשבה שניה על ימי הולדת לבנות בלבד או לבנים בלבד

running girl transp
קבלו עדכונים אחת לשבוע על פוסטים חדשים בבלוג:

ניהול ימי הולדת נוטה לייצר לא מעט התלבטויות וקשיים בנוסף לשמחה שהמסיבות אמורות להסב לילדות ולילדים החוגגים אותם. בפוסט זה אני מתייחסת לנוהג שהשתרש במקומותינו להזמין רק בנות או רק בנים למסיבות ימי ההולדת של ילדי הגן או הכיתה בבית הספר היסודי. מדובר בפרקטיקה באחריות וניהול הורי הילדים. איני מתייחסת לאופן שבו בני נוער חוגגים ימי ההולדת. אציין גם שהחלטתי לכתוב את הפוסט בעקבות שאלה שהפנתה אליי אחת מקוראות הבלוג. תוך כדי גיבוש ההתייחסות שלי לשאלתה, החלטתי שראוי לכתוב פוסט קצר בנושא. הפוסט מיועד להורי הילדים ולגננות ולמורות שעשויות להעלות את סוגית הסלקציה המגדרית במסיבות ימי הולדת למודעותם של ההורים.

אני מעריכה שהרעיון להזמין רק את כל בנות הכיתה ליום הולדת של בת, או רק את כל הבנים למסיבות ימי ההולדת של בן, בא כדי לצמצם את מספר המשתתפים במסיבה . המניע הוא אפוא צמצום מספר המשתתפים מבלי לפגוע בילדים ספציפיים שהם מוזמנים פוטנציאליים. מצד אחד המחשבה הטובה היא שלא רוצים להדיר ילדים ספציפיים ומצד שני ניהול יום הולדת ל-35 ילדים או יותר הוא כאב ראש לא קטן הן מן ההיבט הארגוני והן לפעמים מן ההיבט של ההוצאה הכספית המתחייבת מכך. ההחלטה להזמין כמחצית הכיתה על בסיס מגדר המוזמנים היא החלטה פרקטית. ואכן סוג כזה של דפוס הזמנות למסיבות יום ההולדת פותרת בעיה שכיחה של חרמות או התעלמות מילדים פחות פופולריים באותה כיתה או באותו גן ילדים.

קשיים שהזמנה לימי הולדת על בסיס חלוקה מגדרית מעלה

במבט יותר מעמיק הזמנה למסיבות יום הולדת על בסיס סלקציה מגדרית מעלה מספר בעיות וקשיים שטוב יעשו ההורים אם יתנו עליהם את הדעת.

1. יש לההביא בחשבון שיש לא מעט חברויות קרובות שכוללות בנים ובנות. מסיבת יום ההולדת באה לשמח את הילדים שחוגגים יום הולדת .לשם כך חשוב לחוגגים יום הולדת להזמין למסיבה שלהם ילדים שהם מרגישים קרובים במיוחד אליהם כחלק מכלל המוזמנים. יש להביא בחשבון שחלק מהחברויות בכיתה או בגן חוצות מגדר. בנים ובנות הם שותפים למשחק ולשיח ולעתים גם חברים טובים. כך יוצא שהזמנה לימי הולדת על בסיס מגדר אינה מאפשרת לילדים להיות יחד עם חבריהם הקרובים. גם חוגגות וחוגגי יום ההולדת נפגעים וגם חבריהם או חברותיהם נציגי המין השני.

2. הבעיה שכותבת השאלה שהופנתה אליי העלתה: ישנם זוגות תאומים מעורבים (בת ובן) והזמנה של אחד מהם ליום הולדת של בת או בן כיתה מקשה עליהם מאוד. אכן ישנם זוגות תאומים מעורבים בנים ובנות. תאומים מאוד קרובים אחד לשני ועלולים להיפגע אם אחד האחים או האחיות מוזמנים למסיבה והם נשארים בבית. נוהג כזה עשוי אולי לתרום לנפרדות ולגיבוש זהות ייחודית של אחד מהתאומים, אבל כפי שכתבה לי הקוראת, תאומים נעלבים מזה שהם לא הוזמנו למקום שהתאום או התאומה שלהם כן הוזמנו.

3. אנחנו יודעים היום וחייבים להיות רגישים לכך שזהות מגדרית היא רציפה ולא בינארית או דיכוטומית. לא כל ילד או ילדה רואים עצמם בצורה חדה ומובחנת כבנים או כבנות. הזמנתם לאירוע מוגדר מגדרית עלולה להקשות עליהם. אנחנו מודעים היום הרבה יותר מאשר בעבר שכבר מגיל צעיר ישנם ילדים שלא מזדהים עם המגדר המוכתב להם על ידי מאפייניהם הביולוגיים המולדים. ילדים אלו אינם מרגישים מספיק בנוח בתוך ה"קליפה" שבה הם נולדו. בגילים צעירים מדובר לעתים בהתלבטויות וחיבוטי נפש אישיים שאינם מדווחים להורים ולצוות החינוכי והילדים האחרים. במצב זה של קונפליקט אישי הזמנות לאירועים ופעילויות על בסיס חלוקה דיכוטומית של בנים ובנות רק מעמיקה את המצוקה של אותם הילדים. יש לחשוב על כך שאותם ילדים שאינם שלמים עם המין המולד שלהם חייבים לסבול בכל פעם שמגיעה הזמנה ליום הולדת של בן בת כיתה. הם עלולים להרגיש שהם מודרים מהמקום שהיו רוצים להיות בו או שהם בעצם מוזמנים למקום הלא נכון ומחויבים להעמיד פנים שהם מישהו אחר ממי שהם באמת.

מה עושים?

מעבר להצגת הבעיה השאלה היא מה עושים. מה אמורים לעשות ההורים ומה אמורות לעשות הגננות והמורות?

נתחיל בזה שהזמנה למסיבות ימי הולדת על בסיס מגדר באה לרוב מכוונות טובות. הכוונה מאחורי סוג כזה של הזמנה היא לא להדיר ילדים ספציפיים. סוג זה של שיטה של הזמנות מביא לכך שכל הילדים מוזמנים בסופו של דבר לחלק ממסיבות ימי ההולדת המתנהלות בגן הילדים או בכיתה. אזכיר גם שהחלטות על "שיטת" ההזמנה והניהול של מסיבות יום הולדת בכל כיתה , הן החלטות הנוגעות לכאורה לכל משפחה; אבל בפועל יש להחלטה את מי להזמין למסיבת יום ההולדת הכיתתית השלכות מערכתיות על קהילת הילדים והמשפחות בכלל, ועל רגשות והזהות האישית של ילדים יחידים, בפרט. מצד אחד, ניתן לטעון שזה לא עניינן של המורות והגננות איך מתנהלות מסיבות יום ההולדת על ידי משפחות הילדים החוגגים אותן מחוץ לכותלי המוסד החינוכי. גננות ומורות עסוקות מעל הראש. אלא שבשל ההשלכות המערכתיות של אופן ניהול מסיבות היום הולדת, אין מנוס מעריכת תיאומים ומגיבוש הסכמות בהנחיית המורה או המחנכת הרואה לנגד עיניה את טובתם של כל הילדים ואת ההשלכות של התנהלות שנתפסת פוגענית על ידי חלק מהילדים או ההורים על הגיבוש החברתי ועל האקלים הרגשי הכיתתי.

לכן אני חושבת שהחלטות לגבי ניהול מסיבות היום הולדת חייבות להתקבל בעקבות שיח בין גננות ומורות לבין ההורים. חשוב מאוד למרות ריבוי העיסוקים של גננות ומורות שבאסיפת ההורים הראשונה עם כל הקהילה היא תציג רגישויות הקשורות לניהול מסיבות יום הולדת: 1. לדאוג לכך שיימצא סידור שכל הילדים יוזמנו ליום ההולדת; 2. לדאוג לכך שדפוס ההזמנה לימי ההולדת לא יפגע בחלק מהילדים (כמו הזמנות של בנות או בנים בלבד); 3. לדאוג לכך שתהיה איזושהי אחידות בפורמט המסיבות. חשוב שמסיבות יום ההולדת המיועדות לילדי הגן או הכיתה לא יתנהלו כהפקות גרנדיוזיות יקרות!

חשוב מאוד שהורים יסכימו להתחשב ברגישויות חברתיות ויהיו שותפים לקבלת החלטות לטובת כל הילדים. במקביל חשוב שהורים יסכימו על סטנדרטים של מסיבות יום הטולדת שמתאימים לכיס של כל המשפחות. אין ספק שהזמנת כל התלמידים לכל מסיבות יום ההולדת המתקיימות בכיתה היא החלופה המיטיבה ביותר עם הגיבוש החברתי ועם האקלים הרגשי של הגן או הכיתה. ניתן ורצוי אני חושבת לעודד עריכת ימי הולדת לשניים, שלושה ילדים ביחד (סידור המוריד עלויות כספיות מכל משפחה ומפחית את כמות האירועים).

סיכום

לסיכום, פוסט זה בא בעיקר לעורר למחשבה על הבעייתיות הקיימת בעריכת מסיבות ימי הולדת לבנים לחוד ולבנות לחוד. עריכת מסיבות ימי הולדת על ידי משפחות הילדים היא ברוב המקרים פרי של יוזמת המשפחות והיא באחריותן. עם זאת לדפוס ההזמנות ולצורת התנהלותן עשויות להיות השלכות חיוביות ושליליות על הגיבוש החברתי, על האקלים הרגשי של הכיתה ועל הרגשות של חלק מהילדים שהזמנתם או אי הזמנתם למסיבות אלה עשויות להעליב אותם או להביא לקונפליקטים פנימיים הקשורים לזהות מגדרית. בפוסט זה נטען שחשוב שכל קהילת ההורים בתיווך הגננת או המורה תגיע להסכמות לגבי דפוסי ההזמנות למסיבות ימי ההולדת של ילדי הכיתה. ברור שגננות ומורות לא יכולות ולא צריכות לקבוע מה יעשו ההורים בבתיהם. עם זאת, גננות ומורות עשויות כצעד פרואקטיבי של הבאת סוגיית מסיבות ימי ההולדת לדיון עם ההורים בתחילת השנה, להצביע על הבעייתיות בהזמנה סלקטיבית של ילדים למסיבות יום הולדת. בין אם מדובר בקבוצות קטנות של ילדים ובין אם מדובר בהזמנה על בסיס מגדרי. בפוסט הצבעתי על שלושה קשיים מרכזיים שאני רואה בעריכת מסיבות ימי הולדת לבנות ולבנים לחוד: 1. אי התחשבות בחברויות חוצות מגדר בין הילדים; 2. פגיעה אפשרית בתאומים מגווני מגדר שאינם מוזמנים למסיבות; 3. פגיעה או יצירת בלבול בקרב ילדים שזהותם המגדרית היא א -בינארית או שיש להן התלבטויות לגבי זהותם המגדרית.

לפוסט הזה יש 4 תגובות

 1. אשר וינשטיין

  פרופ' קלודי יקרה, תודה לך על התייחסותך והמלצותייך הרגישות לבעיה "פרקטית" זו!.
  מצטרף לדבריך מאירי הדרך, ואכן בגנו של אסף נכדנו הוחלט ע"י הגננות בשיתוף ההורים לקיים מסיבות יום הולדת של מספר ילדים יחדיו (בין 2 יד 3 ילדים "בדבוקה") ובכך למנוע את הפגיעות הרגשית ובמיוחד של אותם הילדים, הנכללים בקבוצות השיוך שהגדרת בדבריך אלה!.
  בברכה,
  אשר וינשטיין, משורר עברי ויזם חברתי

  1. clodieta

   תודה אשר על ההתייחסות.
   הבנתי מתגובה של גננת שאני מכירה שלעתים ההמלצה של הפיקוח היא לא להתערב בענייני הזמנות ימי הולדת. הנחיות די מצערות כי בסופו של דבר ילדים המודרים מהמסיבות משלמים את המחיר.

 2. אשר+וינשטיין

  עוד "חכמת חלם" מצערת במתכונת: "אל תדאג/י יהיה בסדר!"… בהובלת הקברניטים בהנהגת "סרת החינוך"
  (ולצערי אין זו שגיאת איות!)…

 3. דנית

  אמהות טוענות שחגיגת יום ההולדת היא האירוע היחיד בשנה לגביו ניתן לילד להביע רצונו ולהשפיע, שהרי מדובר באירוע המתרחש רק פעם בשנה, כולו סובב את הילד או הילדה החוגגים, וההורים נוטים לעשות דברים שישמחו את הילד או הילדה שלהם ביום הזה ובאירוע הזה. כידוע, תקופת ביהס היסודי מזמנת בעיקר חברויות מגדריות וילדים רוצים לחגוג עם מי שקרוב אליהם (רק מספר חברות או רק את הבנות). יש משהו בטיעון הזה מהפרספקטיבה של הילד, שלא יכול לבחור את המורה או המנהלת או הסייעת או החומר הלימודי או כל דבר אחר הקשור לחוויותיו היומיומיות, לא יכול לבחור מי יהיו חבריו לספסל הלימודים, ולמעשה נדרש לשלב בחייו גם דמויות שאינו ממש חפץ בקרבתם, אך עושה זאת כחלק מהחינוך להכלה ולסובלנות. האם לא ניתן לאפשר לו במסיבת יום ההולדת שלו להחליט עם מי יחגוג? פעם בשנה?

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.