"מה זה ילד" – ספר ילדים איכותי בהוצאת הספרים החדשה Seshat

You are currently viewing "מה זה ילד" – ספר ילדים איכותי בהוצאת הספרים החדשה Seshat
running girl transp
קבלו עדכונים אחת לשבוע על פוסטים חדשים בבלוג:

חודש יוני, חודש הספר העברי, מגיע לסיומו והבטחתי להקדיש בחודש זה מספר פוסטים לספרי ילדים מיוחדים ויוצאי דופן באיכותם. כאלה הם ספרי הילדים של הוצאת Seshat (סשת), הוצאת ספרים חדשה שהוקמה לפני פחות משנתיים. אתחיל בהצגת הספר "מה זה ילד" שיצא במסגרתה, ובהמשך אכתוב בקצרה גם על הוצאת הספרים.

לרגע לפני, אחדד מה כל כך איכותי בספרים שיוצאים בהוצאה. האיכות נוגעת לבחירת ספרים שבמרכזם רעיונות מעניינים המעוררים למחשבה. מדובר בספרים שילדים ומבוגרים כאחד עשויים להתעניין בהם. זאת ועוד, מדובר בבחירת ספרים שהשפה החזותית ועיצובית שלהם מסקרנת. מדובר במאיירות ובמאיירים מהטובים בעולם. לבסוף, הספרים בולטים בעיצוב ובהפקה האיכותית שלהם. כל אלו פוגשים את מי שמחזיק את הספרים בידיים עוד לפני הקריאה.

מה זה ילד מאת ביאטריצ'ה אלמניה ( Beatrice Alemagna)

ספר הילדים "מה זה ילד" (שימו לב, ללא סימן שאלה בסוף הכותרת), שתורגם מאיטלקית ע"י אלון אלטרס, מתעמק בסוגיה כבדת המשקל "מה זה ילד", מהי המשמעות של קיומם של ילדים וילדות. מה מאפיין את היצור המיוחד הזה, ילד? על תהליך היצירה של הספר הפילוסופי הזה, המתמקד במיוחד בלהיות ילד או ילדה, ניתן ללמוד מסרטון שבו האמנית, הסופרת ומאיירת באטריצ'יה אלמניה מספרת באמצעות מילים, איורים, צילומים ואנימציה על תהליך הלידה הממושך ועל הלידה הקשה של הספר. כנראה שכיוון שהרעיון לכתיבת הספר עלה במהלך נדודי שינה של הסופרת בהיותה ילדה על השאלה "מה זה ילד", מסתיים הספר המיולד הזה באמירה:" ילד הוא בן אנוש קטן.\ עכשיו כדי להירדם, הוא זקוק לעיניים טובות\ ולאור קטן ליד מיטתו."

אין ספק שספר זה מעורר למחשבה על אודות מה זה באמת ילד. הסופרת והמאיירת מספרת שהספר נולד ממחשבותיה שלה על השאלה, מחשבות שלא נתנו לה מנוח. הספר מציג את הילדות כשלב התפתחות האדם שיש להתעמק בו ולהבין אותו, כי הילד יהפוך בסופו של דבר לאדם מבוגר שיחשוב אחרת ויראה את העולם אחרת. לכן אין לפספס את השלב החשוב הזה ויש לתהות על משמעותו. בעצם, הספר מזמין להבנת פרספקטיבות שונות של מה זה ילד: פרספקטיבות של ילדים ושל מבוגרים (הורים ומחנכים). באשר לאיורים, ברור מהתבוננות בכ-34 פורטרטים של ילדים המוצגים בכריכה הקדמית והאחורית, שהספר מדבר על ילדים שונים מבחינת צבע עורם, רקעם התרבותי, מראם החיצוני. התבוננות בפורטרטים אלה מגלה גם הבעות פנים שונות מאוד של הילדים המוצגים בכריכה. ההתבוננות בכריכה מסקרנת מאוד ומעוררת לשני סוגים של מחשבות: 1. מה באמת מה היא (הסופרת והמאיירת) חושבת על מה זה ילד? ו-2. מה אני הקוראת חושבת מה זה ילד. לבסוף מתעוררת השאלה השלישית החשובה מאוד: מה ילד חושב על מה זה ילד?

אלמניה כותבת שבעצם ילד הוא במהותו בן אדם קטן שצפוי לגדול, להתפתח ולהפוך למבוגר.

 • ילד הוא בן-אנוש קטן,
 • הוא קטן רק לזמן קצר, אחר כך הוא גדל….
 • ילד קטן אינו נשאר כזה לתמיד.
 • יום אחד הוא משתנה…

אלא שמבוגרים, ראו הוזהרתם. אל תלכו שולל אחר המראה החיצוני של הילדים. ילד הוא אמנם קטן ממדים אבל הרעיונות שלו אינם קטנים. כך כותבת אלמניה:

 • לילד קטן יש ידיים קטנות.
 • כפות רגליים קטנות ואזניים קטנות.
 • אבל זה לא אומר שיש לו רעיונות קטנים.
 • לפעמים הרעיונות של הילדים ענקיים,"

הספר ממשיך ומבליט את הייחודיות של "מה זה להיות ילד" באמצעות ההשוואה בין מה זה להיות ילד לבין מה זה להיות מבוגר. בסופו של דבר מציעה הסופרת לא לחשוב על זה "עכשיו" בילדות כיוון שבסופו של דבר, "ילד קטן זקוק כדי להירדם ובכלל לעיניים טובות ולאור קטן ליד מיטתו". בכך הספר מתייחס גם ליחסי הגומלין הרצויים בין ילד למבוגרים המטפלים בו.

הספר "מה זה ילד" עשוי לשמש, כמוצע על ידי מייסד הוצאת סשת העיתונאי אסף אזולאי, לשיח מעניין בין הורים לילדיהם על המשמעות של "מה זה ילד". הספר מתאים לדעתי החל מגיל גן חובה, הוא עשוי להיות קריאה מצוינת לילדי כיתה א' וב' ומתאים לדיון עם ילדים בכל גיל ועם מבוגרים. אני עצמי מציעה שספר זה יילמד במכללות להוראה והייתי שמחה מאוד אם ביום מן הימים יתאפשר לערוך מחקר המשווה בין התייחסויות ילדים דוברי עברית לבין התייחסויות ילדים דוברי ערבית לספר זה ולשאלה "מה זה ילד". ההשוואה בין דוברי עברית לדוברי ערבית מתבקשת בכלל ובמיוחד לאור העובדה שכל ספרי הילדים של Seshat יוצאים לאור כולם בעברית ובערבית.

what is a child arabic

על הוצאת הספרים Seshat

הוצאת הספרים סשת היא הוצאת ספרים חדשה (נוסדה בשלהי 2021). היא מוציאה לאור ספרי ילדים איכותיים בעברית ובערבית מתוך תפיסה של מייסדה, העיתונאי אסף אזולאי, שיש לזמן אפשרות שילדים צעירים דוברי עברית וערבית ידברו עם הוריהם על אותם ספרים, מתוך רצון שתיבנה כאן בישראל סוג של ספריה משותפת, ארון ספרים משותף לילדים דוברי עברית וערבית. מדובר ברצון להציע לקהל ההורים והילדים דוברי עברית וערבית טקסטים איכותיים במיוחד המתמקדים בסוגיות אוניברסליות המעסיקות ילדים שספרות ילדים טובה מיטיבה לייצג.

לוגו הוצאת הספרים מייצג את Seshat (שם ההוצאה) שהיא  אלה מצרית: אלת החוכמה, הידע והכתיבה. הכוונות העומדות מאחרי הוצאת הספרים מתבהרות הן בעקבות עיון בספרי הילדים שהודפסו עד כה והן מתוך ראיון של העיתונאית נועה לימונה מעיתון "הארץ" עם אסף אזולאי. הכוונה היא לחשוף ילדים דוברי עברית וערבית בישראל לתרבות ולאסתטיקה גבוהה שהם אינם חשופים להן בהכרח בחיי היומיום שלהם. הכוונה היא כפי שאני מבינה "להוריד את הווליום" של הוויכוחים הקולניים האין סופיים במרחב הציבורי, להילחם בשטחיות הטיעונים והשפה שבה הם מובעים. האמת שעיון בספרים, על נושאים הקיומיים והאוניברסליים מאפשרים התבוננות והתעמקות ובריחה מהרעש הלא נעים האופף אותנו.

seshat cover

לפוסט הזה יש תגובה אחת

 1. אשר וינשטיין

  פרופ' קלודי יקרה ערב ושבוע טוב,
  שוב תודה רבה לך על "פתיחת הצוהר" החשוב מאד, לכלל עוסקים בחינוך ילדינו הרכים וגם בגילוי נאות: לי אישית, כסופר "וותיק" המתמקד בכתיבה לילדים.
  ואכן הן הספר, בעל השם והתוכנים המרגשים, הן המחברת היצירתית המוכשרת, והן המו"ל וההוצאה לאור החלוציים, מהווים אות ומופת לכולנו, כחברה סולידרית ערכית, השואפת לאחדות!.
  בברכה ✍️ אשר וינשטיין
  משורר עברי ויזם חברתי

כתיבת תגובה

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.